Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Melih Said Demir
Melih Said Demir
1,297 UP
Üye
0

Yerçekimini gözlemleyemiyorsak nasıl böyle bir gücün varlığından bu kadar emin olabiliyoruz?

104 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Barış Barış
bilim meraklısı

Öncelikli olarak yerçekimini veya daha doğru adıyla kütleçekimi gözlemlemiyor olduğumuz doğru değil. Ligo deneyi ile tespit edilen kütleçekim dalgaları ile bir kez daha bu kuvvetin varlığına bir kanıt bulmuş olduk.

Bunun dışında nesnelerin birbirlerini çekebiliyor olduğu çok eski zamandan beri düşünülen bir konsept. Sadece bunun adını koymak bir meseleydi. Bilim neden ve nasıl sorusunu sormak adına hareket ettiği için Newton bunu kütle çekim olarak adlandırdı. Einstein ise kütlelerin birbirlerini çekmek yerine uzay zaman düzlemini büktüğü böylece diğer nesnelerin de o bükülmüş uzay zamanda gittiği için sanki büken nesne tarafından çekiliyormuş gibi göründüğünü söyledi. Kuantum mekaniği ise henüz kütleçekim ile ilgili kesinleşmiş bir çözüm sunamıyor ve fizik dünyasının en önemli problemlerinden biri de bu.

Tüm bunların dışında daha önemli bir durum var. Bilimde gözlemler her zaman doğrudan olmaz. Bazen dolaylı gözlemler, matematik hesaplamalar da bizi doğruya ulaştırmakta yardımcı olur. Şöyle bir benzetme yapayım, bir odaya girdiğinizi farz edin. Bu odanın alttan ısıtmalı bir sistemle donatıldığını ama boruların da görülemeyecek şekilde döşemeye gömüldüğünü farz edin. Siz odada bir sıcaklık fark edersiniz. Bu bir etkidir. Dolayısıyla burayı ısıtan bir şey var diye düşünürsünüz. Bilimde de bu tür durumlar yaşanıyor. Kara delik fotoğrafını çekene kadar hiç bir kara deliği tam görmemiş olsak da (ki yine aslında kara deliği değil olay ufkunu gördük) varlıklarından emindik.

Tüm Reklamları Kapat

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close