Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Yazar biyografileri neden yetersiz?

Merhabalar. Çakralar ve bilim hakkındaki yazınızı beğendim ancak yazdığınız alanın çok boyutlu ve pek çok farklı dal tarafından incelendiği aşikar. Dolayısıyla yazarların biyografilerine büyüdükleri kültür ortamı, inanışları gibi durumları da eklenmeli ki okuyucular olarak yazıları çok yönlü olarak ele alabilelim.
191 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Arsel Berkat Acar
Mimar, Skeptik, Evrim Ağacı Yazarı

Merhabalar,

Öncelikle yazımızı beğendiğiniz için teşekkür ederim.

İkincisi, Evrim Ağacı platformunda yazarlar olarak profilimizde kendimizle ilgili bir çok konuyu okurlarla paylaşabiliriz, ancak yazarlarımız ve içerikleri düzenleyen arkadaşlarımız için böyle bir mecburiyet bulunmamaktadır, çünkü insanların bir konuda bilimsel bir yaklaşım sergilendiğinde "kimin" bir şeyi dediğinden ziyade "neyin" denildiğine daha çok dikkat etmelerini rica ederiz. Bu gerek sitedeki yazılarımızda ve gerek kitaplarımızda pek çok kez dile getirdik. Bu durumda bizim dini görüşümüz, politik yanlılığımız, yetiştirilme tarzımız, gördüğümüz eğitim, vs. okurlar açısından makalelerimizi okurken hep göz önünde bulundurmaları "Ad Hominem" dediğimiz bir safsataya başvurulmasına neden olabilmektedir. Yani bir okur eğer örneğin Çakralar konusunda eleştirilerimizi okuyup "Aman yazarlar zaten dinsiz ve maddeci, ne anlarlar ki bu tarz konulardan!?" derse, bu bizi değil okurun ön yargılı olduğunu ortaya çıkarır.

Tüm Reklamları Kapat

En özet haliyle; Bir okur, yazarın kimliğine bakmaktan ziyade, ele aldığı konuya ne kadar sübjektif veya objektif bir açıdan yaklaştığına odaklanması daha sağlıklı olacaktır. Beraberinde ileri okumalar ve araştırmalar yapması da önerilir. Ama bilimsel yaklaşımı ve şüpheci bakış açısını da öğrenmesi önemlidir ve bu iki yaklaşım pek çok kişinin sandığının aksine aşırı katı ve ön yargılı yaklaşımlar değildir, çünkü gerçekler söz konusudur ve "alternatif gerçekler" aynı değeri taşımamaktadır.

Bu konuları çok daha detaylı bir şekilde 3. kitabımız olan "Şüphecinin El Kitabı"nda ele aldık. Orada bu konuya dair daha tatmin edici bir cevap sunduğumuzdan eminim, çünkü burada özetlemem oldukça güçtür.

Şimdilik bu yanıtın yeterli olmasını diliyorum, iyi günler ^.^

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Evrim Ağacı. (22 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 22 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
9
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close