Sorulara Dön
0
Yazılarımıza Yönelik Sorular

Yazar biyografileri neden yetersiz?

Merhabalar. Çakralar ve bilim hakkındaki yazınızı beğendim ancak yazdığınız alanın çok boyutlu ve pek çok farklı dal tarafından incelendiği aşikar. Dolayısıyla yazarların biyografilerine büyüdükleri kültür ortamı, inanışları gibi durumları da eklenmeli ki okuyucular olarak yazıları çok yönlü olarak ele alabilelim.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhabalar,

Öncelikle yazımızı beğendiğiniz için teşekkür ederim.

İkincisi, Evrim Ağacı platformunda yazarlar olarak profilimizde kendimizle ilgili bir çok konuyu okurlarla paylaşabiliriz, ancak yazarlarımız ve içerikleri düzenleyen arkadaşlarımız için böyle bir mecburiyet bulunmamaktadır, çünkü insanların bir konuda bilimsel bir yaklaşım sergilendiğinde "kimin" bir şeyi dediğinden ziyade "neyin" denildiğine daha çok dikkat etmelerini rica ederiz. Bu gerek sitedeki yazılarımızda ve gerek kitaplarımızda pek çok kez dile getirdik. Bu durumda bizim dini görüşümüz, politik yanlılığımız, yetiştirilme tarzımız, gördüğümüz eğitim, vs. okurlar açısından makalelerimizi okurken hep göz önünde bulundurmaları "Ad Hominem" dediğimiz bir safsataya başvurulmasına neden olabilmektedir. Yani bir okur eğer örneğin Çakralar konusunda eleştirilerimizi okuyup "Aman yazarlar zaten dinsiz ve maddeci, ne anlarlar ki bu tarz konulardan!?" derse, bu bizi değil okurun ön yargılı olduğunu ortaya çıkarır.

En özet haliyle; Bir okur, yazarın kimliğine bakmaktan ziyade, ele aldığı konuya ne kadar sübjektif veya objektif bir açıdan yaklaştığına odaklanması daha sağlıklı olacaktır. Beraberinde ileri okumalar ve araştırmalar yapması da önerilir. Ama bilimsel yaklaşımı ve şüpheci bakış açısını da öğrenmesi önemlidir ve bu iki yaklaşım pek çok kişinin sandığının aksine aşırı katı ve ön yargılı yaklaşımlar değildir, çünkü gerçekler söz konusudur ve "alternatif gerçekler" aynı değeri taşımamaktadır.

Bu konuları çok daha detaylı bir şekilde 3. kitabımız olan "Şüphecinin El Kitabı"nda ele aldık. Orada bu konuya dair daha tatmin edici bir cevap sunduğumuzdan eminim, çünkü burada özetlemem oldukça güçtür.

Şimdilik bu yanıtın yeterli olmasını diliyorum, iyi günler ^.^

Öne Çıkarılan Cevap
6
Teşekkür (3)
Paylaş
6
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın