Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
7
Puan Ver

Yatarken veya uyurken bacakların arasına bir şey koyma/sıkıştırma isteği davranışının evrimsel bir kökeni var mıdır?

Genel olarak tanıştığım insanlarda ve kendimde de gördüğüm bir şey olan "yatarken bacaklarımın arasına yorgan,yastık sıkıştırma ve bunu yapmanın iyi hissettirmesi"nin atalarımızla bir ilgisi var mıdır? Varsa ne gibi bir ilgisi olabilir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Evrimsel bir kökeni olduğunu düşünmüyorum. Bu yatan/uzanan kişinin rahatlığıyla alakalı bir durumdur. Yatan kişi bacaklarının arasına örneğin bir yastık koyuyorsa, daha rahat uyuduğu içindir. Dediğin durumu zaman zaman bende yasıyorum ve gerçekten de insan daha rahat oluyor. Biraz da konforumuza düşkünlüğümüzden kaynaklı olabilir.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bana bilime düşman bir hükümetle yönetilen bir ulus gösterin, ben de size sağlık, gelir ve güvenlik bakımından başarısız bir ülke göstereyim.”
Neil deGrasse Tyson
Geri Bildirim Gönder