Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Yaşam ile büyüklük arasında matematiksel bir ilişki var mı?

Daha önce büyüklük ile üreme arasındaki ilişkiyi incelenmişti ve matematiksel bir ilişki vardı. Yaşam ile büyüklük arasında benzer bir ilişki var mıdır

1
Abdulkadir Bayram 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Yaşam derken neyden söz ettiğinizi tam anlayamadım. Ancak anladığım kadarıyla aşırı büyük veya küçük canlıların durumunu söylüyorsunuz. Burada boyutların değişimi etkili. Yani bir canlının boyutlarını vücut oranlarını bozmadan iki katına çıkarırsanız, kemikleri veya gövdesini taşıyıcı olan dokuların kesit alanlarını 4 katına, hacmini 8 katına çıkarmış olursunuz. Bu da 8 kat ağır bir canlının 4 kat fazla kesitle taşınamayacağı gerçeğiyle karşılaştırır bizi. Yani bacakları, gövdesinin taşıyıcı dokuları eskisine göre daha kalın ve hantal olmak zorundadır. Karada belirli bir büyüklüğün üzerinde sorun olur bu durum. O yüzden en büük canlılar denizdedir. Suyun kaldırma kuvvetinden yararlanırlar.

Diğer yandan, 8 kat fazla hacme sahip olduğundan gereken enerji de 8 kat artar. Bu da oldukça büyük bir sorun.

Diğer yandan, canlıyı küçültürseniz, boyutlarını yarıya indirirseniz, yüzey alanı çeyreğine inerken, hacmi 1/8 azalır. Bu durumda da enerji kaybı yüzeyden olacağından eskisine göre daha hızlı enerji kaybeder. Yani hacmi çok küçük ve yüzey alanı nispeten daha az küçülmüş olduğundan iki kat daha az enerji tutabilir. Bu da daha sık beslenmek zorunda bırakır canlıyı. O yüzden fareden daha küçük sıcakkanlı hayvan yoktur.

Kısacası, boyutlar, enerji, dayanıklılık vb. gibi konularda etken ve yaşamı zorlaştıran etmenler.

Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Otoritenin ne dediğine en ufak kulak asmayın! Ne iddia ettiğine bakın ve kendinize şunu sorun: "Bu, mantıklı mı?"”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder