Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Yarı mamul olarak kullanılan bir çelik çubuk üzeri oksitlendiği halde kesik uçlarında oksitlenme hemen hemen hiç yok. Neden? Kimyasal mı, biokimyasal mı?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Merhaba bu durumun birden fazla nedeni var. Öncelikle karışım metaller ile hazırlanmış blok yüzeylerin homojen yapısı her zaman düzenli olmayabiliyor. Bu nedenle yüzeyde bulunan metalin oksidasyonu hava ile temas etmeyen iç kesimlere nazaran daha fazla oluyor.

Bir diğer durum ise kesik ya da kırık uçların okside olmaması gibi bir durum aslında kimyasal olarak mümkün olmayacağıdır. Yüzeyin pürüzlü ve mükemmelden uzak bir satha sahip olması nedeniyle renk değişimini daha zor görürüz. Havada bulunan oksijenin aşındırıcı özelliği ona maruz bulunan her yüzey için geçerlidir.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. High Temperature Oxidation and Corrosion of Metals metallerin oksidasyonu
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Üstün entelektüellerin temel besin kaynağı gerçeklerdir.”
Leonardo da Vinci
Geri Bildirim Gönder