Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Yapay zeka nasıl öğrenir hale geldi? Bu makinelerin işleyişi neye benzer?

Daha doğrusu gerçekten bir insan gibi özgün nitelikte şeyler (öykü -şiir gibi) ortaya koyması nasıl başladı?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Yapay zekalar algoritmalarla çalışır. Öğrenmesi kabaca ilgili içerikle ilgili yaptığı taramalar, istatistiksel değerlendirmeler, kategorizasyon ve kodlamalar sonucu olur. Örneğin Google Asistan sizin eğlence anlayışınızı öğrenebilir. Bunu sıklıkla gittiğiniz mekanları, Google hesabınız açıkken yaptığınız aramaları kullanarak yapabilir. Size bu verileri kullanarak oyunlar, mekanlar önerebilir. Başka bir örnek, "kedi" objesini öğrenmek için yapay zeka internet üzerinden kedi görselleri taraması yapabilir ve kediyi tanır hale gelir. Sistem kabaca bu şekildedir. İkinci soruya gelirsek yapay zeka insanlar gibi özgün içerikler ortaya koymaz. Yapay zeka tarafından bestelenen müzikler, yazılan senaryolar, şiirler olsa da bunlar da çeşitli algoritmaların sonucudur. Bir yapay zeka YouTube üzerinde "heavy metal" kategorisindeki binlerce şarkıyı analiz ederek hiçbirine benzemeyen bir "heavy metal" parçası ortaya çıkarabilir ama bu süreç tamamen mekaniktir, yaratıcı bir süreç değildir. Günümüzde hala en gelişmiş yapay zekanın öğrenme gücünün 2-3 yaşındaki bir bebeğinkine eşdeğer olduğuyla ilgili bilimsel veriler var internette. Yani o kadar da gözümüzde büyüttüğümüz kadar değil bu yapay zeka denilen şey.

Öne Çıkarılan Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Ek olarak, pek çok yapay zeka algoritması insanlar veya diğer canlılardaki 'zeki' özellikleri taklit eder. Örneğin Yapay Sinir Ağları'yla insan beyninde gerçekleşen bilgi üretme sürecini bilgisayarlar üzerinde simüle edebiliyoruz. Aslında bu açıdan değerlendirirsek, bilgisayarların da teknik olarak insanlar gibi düşündüğünü(!) söyleyebiliriz. Fakat yukarıda da belirtildiği gibi yapay zekanın bir eser ortaya çıkarabilmesi; onu geliştiren uzmanın, yapay zekanın öğrenme ve uygulama süreçlerini istenilen amaçlara hizmet edecek şekilde tasarlamasıyla mümkün olur. Yani bir insan müdahalesi dolaylı olarak da olsa var. Eskilerin 'makine işler el övünür' sözüne nazaran 'El işler makine övünür' durumu ortaya çıkıyor burada da. :)

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer bir başka gezegeni Dünya'ya dönüştürecek gücümüz varsa; o zaman Dünya'yı da eski Dünya haline getirmeye gücümüz var demektir.”
Neil deGrasse Tyson