Puan Ver
1
Puan Ver

Yapay zeka nasıl öğrenir hale geldi? Bu makinelerin işleyişi neye benzer?

Daha doğrusu gerçekten bir insan gibi özgün nitelikte şeyler (öykü -şiir gibi) ortaya koyması nasıl başladı?

2
2 Cevap
Öne Çıkarılan Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Yapay zekalar algoritmalarla çalışır. Öğrenmesi kabaca ilgili içerikle ilgili yaptığı taramalar, istatistiksel değerlendirmeler, kategorizasyon ve kodlamalar sonucu olur. Örneğin Google Asistan sizin eğlence anlayışınızı öğrenebilir. Bunu sıklıkla gittiğiniz mekanları, Google hesabınız açıkken yaptığınız aramaları kullanarak yapabilir. Size bu verileri kullanarak oyunlar, mekanlar önerebilir. Başka bir örnek, "kedi" objesini öğrenmek için yapay zeka internet üzerinden kedi görselleri taraması yapabilir ve kediyi tanır hale gelir. Sistem kabaca bu şekildedir. İkinci soruya gelirsek yapay zeka insanlar gibi özgün içerikler ortaya koymaz. Yapay zeka tarafından bestelenen müzikler, yazılan senaryolar, şiirler olsa da bunlar da çeşitli algoritmaların sonucudur. Bir yapay zeka YouTube üzerinde "heavy metal" kategorisindeki binlerce şarkıyı analiz ederek hiçbirine benzemeyen bir "heavy metal" parçası ortaya çıkarabilir ama bu süreç tamamen mekaniktir, yaratıcı bir süreç değildir. Günümüzde hala en gelişmiş yapay zekanın öğrenme gücünün 2-3 yaşındaki bir bebeğinkine eşdeğer olduğuyla ilgili bilimsel veriler var internette. Yani o kadar da gözümüzde büyüttüğümüz kadar değil bu yapay zeka denilen şey.

0

Ek olarak, pek çok yapay zeka algoritması insanlar veya diğer canlılardaki 'zeki' özellikleri taklit eder. Örneğin Yapay Sinir Ağları'yla insan beyninde gerçekleşen bilgi üretme sürecini bilgisayarlar üzerinde simüle edebiliyoruz. Aslında bu açıdan değerlendirirsek, bilgisayarların da teknik olarak insanlar gibi düşündüğünü(!) söyleyebiliriz. Fakat yukarıda da belirtildiği gibi yapay zekanın bir eser ortaya çıkarabilmesi; onu geliştiren uzmanın, yapay zekanın öğrenme ve uygulama süreçlerini istenilen amaçlara hizmet edecek şekilde tasarlamasıyla mümkün olur. Yani bir insan müdahalesi dolaylı olarak da olsa var. Eskilerin 'makine işler el övünür' sözüne nazaran 'El işler makine övünür' durumu ortaya çıkıyor burada da. :)

2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yalnızca başkalarına adanmış bir hayat anlamlıdır.”
Albert Einstein
Geri Bildirim Gönder