Sorulara Dön
1
Bilimkurgu & Fantastik

Yapay zeka insandan daha zeki olacak mı?

Yapay zeka'nın insandan daha zeki olabileceği veya olamayacağı konusu hakkında varsayımlar.

1
Anonim 1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Yapay zeka, günün birinde tekillik kazanacak noktaya gelecek. ancak o zamana kadar yapay zeka insandan zeki değil. Yapay zekayı programlayan insanların zeka seviye ortalamalarının biraz üstünde bir zekaya sahip olması muhtemel. tekillik kazandığında yani bilinçlendiğinde o zaman ne olacağına dair bir çok varsayım bulunmakta. Günümüzde otomatikleştirilen ve kontrol edilmesi istenen her işte yapay zeka (bir bilgisayar programı) kullanılabilir. Bu programın veri aldığı database'in hızı, programı yürüten işlemcilerin hızı, ve programın yapısal sistemi, çalışma ve mantıksal karar alma hızını etkilemektedir.

Bir zamanlar commodore 64 bilgisayarında 64 kb'lık santranç programlarını yenen insanlar, aynı programı emülatörde sonsuz düşünmeyi açarak çalıştırdıklarında kan ter içinde bilgisayardaki satranç programını yenmekteler. Bu öyle bir durum. Büyük çoğunluk yenemiyor.

İnsandan hızlı işlem yapabilme durumu nedeniyle geniş bir yapay zeka kapsamında çalışan programlar örneğin konuşma işleme, cümle analizi, yabancı dil çeviri sistemleri, hastalık teşhis sistemleri onu kullananlara aşırı derecede kolaylık sağlayarak insanın bilgi birikimini 1970'lerde hayal bile edilemeyen yerlere getirdiler. 2000'li yıllarda film olan bazı durumlarsa gerçek oldu.

Bir boş beyin, öğrenme durumu açık olan yapay zeka programının kuantum bilgisayarında internet üzerinde, her çeşit bilgiyi alıp incelediğini ve bunu derlediğini kurgulayalım. Ayrıca henüz üretilmedi ama günümüzün harddiski gibi bir hafıza ortamının da kuantum sisteminde olduğunu farz edelim.

Böyle bir durumda internette ki her bilgiyi arayıp bulan ve kendisine soru sorulduğunda bu sorunun ne anlama geldiğini anlaması bile günümüz koşullarında 50 yıllık bir süreç. yapay zekalı programımızın bu süreci aştığında kendisine "sen bir yapay zekasın" denmese, bunu hiç programlamış olsak ve kendisinin "ben bir yapay zekayım" diye cevap verdiği en basit tekillik durumunda onun zeka seviyesi bizim kadar olacaktır. Zaten o noktada o işletilen programa bir zeka testi uygulayabilir durumda olabiliriz.

Umarım yeterince anlatabilmişimdir.

0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın