Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Burcu Burcu
Burcu Burcu
4,970 UP
Üye
3

Yanlış savlarını “sen benimle nasıl böyle konuşursun” şeklinde kaçıngan tutumla savunan kişilerle nasıl iletişim kurulmalı?

Ayrıca haklı olduğunuz yerde haksız çıkma durumunuz da oluşabiliyor maalesef. Bu anlamda iletişim becerilerimizi nasıl geliştirebiliriz?
484 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ufuk Derin
Skeptik

"Sen benimle nasıl böyle konuşursun!" sözü, tartışan taraflardan en azından birinin tartışmayı argümanlardan kişilere çektiğini gösterir. İletişimi doğru bir zemine oturtmanız için tartışmayı kişilerden argümana doğru taşımanız gerekir.

Tartışma konusunu bilmiyorum ama kişiye "dokunan" argümanınızı halihazırda yeterince temellendirdiyseniz asıl derdinizin argümanınızda sunduğunuz durum olduğunu belirtebilirsiniz. Fazla duygusal tepkilerin bu argümanlara cevap olmadığını, dolayısı ile bu argümanlara ya da karşı argümanlara doğrudan cevap verememesinin iletişime asıl zarar veren şey olduğunu anlatabilirsiniz.

Argümanınıza gerçekten cevap vermeden gösterilen aşırı tepkiler devam ettikçe aslında siz değil, kişinin kendisi kendisi ile "böyle" konuşmuş olur. Yani tepkiyi size değil, kendisine (argümanlara cevap verememe durumuna) göstermiş oluyor. "Böyle konuşulmasından hoşlanmıyorsa" aslında argümanlara cevap verememesinden rahatsız. Kendi içindeki bu çelişki ile yüzleşmek yerine duygusal tepki vererek kaçıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Dolayısı ile gerçekten "Nasıl böyle konuşursun!" diye tepki göstermek istiyorsa neden böyle konuşulmayacağını gösterip rahatlaması gerekiyor. Rahatlaması için de argümanlara doğrudan cevap vermeli.

Not: Burada bahsettiğim durumları, tartışma pratiğine "onun anlayacağı şekilde basitleştirerek" yansıtmanız gerekir. Her tartışmacı bu tür bir dilden anlamayabilir.

Not 2: Bunları sadece tartışmadan kaçmaya çalışan birine karşı uygulayabilirsiniz. Tartışmak istemeyen birini tartışmak için teşvik etmekte kullanılabilse de çok zorlamamak gerek.

Not 3: Kendi argümanlarınızı gerçekten sağlam temellere dayandırmadan bu yönteme başvurmanızı önermem.

Uyarı: Bu bakış açısı ve yöntemlerin geçerliliği duruma göre değişebilir.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
8
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close