Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Viral enfeksiyonlarda (özellikle şu anki sars-cov-2 için) bu yöntemler kullanılabilir mi, ne kadar etkili olurlar?

1-bazı aşı türlerinde kullanılan ölü virüsü hastaya enjekte ederek bağışıklık kazandırmak 2-iyileşen hastanın plazmasını hastalara vermek 3-sağlıklı bireylere çok cüzi miktarda virüs vererek hem bağışıklık kazanılmasını hem de hastalığın asemptomatik&hafif geçirilmesini sağlamak

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap

Ölü ya da zayıflatılmış virüs verme viral hastalıklarda profilaktik olarak kullanılıyor. Mesela kuduz aşısı buna bir örnek cansız olarak hastaya temas sonrası belli aralıklarla veriliyor. Hasta bireye iyileşen kişinin serumunun verilmesinde ise antikorlarını aktarmış oluyoruz. Bu da kuduz üzerinden verebileceğimiz örnekle kullanıldığı görülüyor.

Kuduz şüpheli hayvanla temastan sonra 0,3,7,14,28. günlerde aşı yanlış hatırlamıyorsam da 3.günde HRIG serum veriliyor. Şuan covid19da bu yöntemler dünyanın birçok yerinde deneniyor. Ülkemiz de bunlardan biri. Güncel gelişmeleri farklı kaynaklardan takip ederek bu alanda soru işaretlerimizin zaman içinde gideceğini ümit ediyorum

Sağlıklı günler dilerim

Teşekkür (1)
Paylaş
2

Bugün yani 07.04.2020 tarihinde 19:30 civarında Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu toplantısı sonrasında, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yaptığı basın açıklaması sorularınıza tam olarak cevap verir niteliktedir.

Sağlıklı günler dilerim

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kuyruksuz maymunlar, insanlar ile o kadar çok sayıda ortak özelliğe sahiptirler ki, onların da haklarını insanlarınki gibi korumamız şarttır.”
Jane Goodall
Geri Bildirim Gönder