Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Seyfettin Afsar
Seyfettin Afsar
1,146 UP
Üye
0

Velociraptorler film serilerinde gösterildiği kadar üstün bir zekaya sahip miydi?

255 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Denizali Doğan
Uzay, Biyoloji ve Paleontoloji'ye ilgi duyan bir öğrenci.

Velociraptor, "Jurassic Park" filminde tamamen hatalı yansıtılmıştır. Görünüşleri, davranışları ve zekası tamamıyla hatalıdır. Bu dinozorlar sanılanın aksine bir hindi boyutundaydı ve zekası hemen hemen bir kuş kadardı.

Velociraptorlar Hakkında Yanlış Bilinenler

 • Velociraptorlar, tüysüz ve pullu dinozorlardı. (HATALI)

Velociraptorlar sanılanın aksine tüylü dinozorlardı. Hatta bu tüylerin, yuvalarını soğuktan koruduğunu ve koşarken manevra yapmalarına yardımcı olabiliceği düşünülüyor.

 • Velociraptorlar, sürü halinde avlanırlardı. (HATALI)

Velociraptorlar, yine "Jurassic Park" filminde sürü halinde avlanan yırtıcılar olarak gösterilsede, bu dinozorlar yalnız başlarına avlanırlar. Hatta bu yırtıcıların çok iyi bir gece avcısı olduğu düşünülmekte. Velociraptor'un kafatası yapısı incelendiğinde gelişmiş bir koku alma duyusuna sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca keskin dişleri ve pençeleri ile gelişmiş bir av yeteneğine sahiptirler.

Tüm Reklamları Kapat

 • Velociraptorlar çok zeki dinozorlardı (HATALI)

Velociraptorlar, sanıldığı kadar zeki dinozorlar değildi. bu dinozorların beyinleri vücudlarına oranla büyüktü fakat bir şempanze veya papağan kadar zeki değillerdi. Ortalama bir kuş zekasına sahiplerdi.[1]

Konuyla ilgili Evrim Ağacı yazısına göz atabilirsiniz .

Kaynaklar

 1. national geographic, et al. National Geographic Velociraptor. (18 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 6 Aralık 2022. Alındığı Yer: national geographic | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close