Sorulara Dön
1
Felsefe

Veganlara göre bir ineği öldurmemiz onun hayatını almak ise bir bitkiyi öldürmemiz nedir?

Bitki ve inek ikiside evrimden bugune ayni atalar ile oluşumunu sağladi ikisinine bilinci var ama bir inegi oldurmek suç bir bitkiyi değil veganlara gore tabi

4
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
4 Cevap

Evrimsel perspektifte şöyle bir durum var:

Bitkiler yenilir/tüketilir olmayı bir avantaja çevirmişler. Bunu tohumlarını saçma, vejetasyonu hızlandırmak için bir strateji olarak kullanıyorlar. Meyvelerin renkli ve lezzetli (ve çok) olması tohumlarının hayvanlar tarafından tüketilip taşınma veya dışkıyla atılıp saçılması (seed dispersal) için özellikle gelişmiş bir yöntem.

Hayvanlarda da kısa bir gebelik, doğumdan sonra az bakım gerektiren ve çoklu yavru stratejileri de yine ekosistemde av konumunda olan hayvanların hayatta kalma stratejilerinden. Böcekler, balıklar, omurgasızların çoğunda durum bu.

Ama omurgalılar, özellikle memelilerde az yavru, uzun gebelik, yavru bakımı gibi durumlar var çünkü onlar ekosistemlerinde av konumunda değil, besin ağının daha yüksek bir noktasındalar.

Insanlar ise ekosistem ve besin ağına dışardan müdehale ediyorlar.

136 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Vegan olmayı hayvanlara acımak dışında başka bir sebeple tercih edenlerin bir diğer felsefesi de fabrikaya girmiş, yüksek kar marjı için üretilen hayvanların tüketiminin istenmemesidir. Bunun hem sağlıklı olmadığını hem de hayvanların fabrika şartlarında ölmekten beter işkence çektiğini söylüyorlar, ki haklılar.

Vahşi doğada doğal şartlarda avlansak zaten popülasyon dengede kalırdı. Ama insan zekasıyla öne geçip bu doğal piramitten sıyrılıp, nüfusu artınca, besinler yeterli gelmemeye başladı. Hatta bu yüzden insandan korkmaya evrimleşmemiş Avustralya veya adalardaki canlılarının neredeyse hepsi tarım yapmayı öğrenmemiş eski insanlar karaya basar basmaz telef oldu. Koskoca kıtada hayvanların nesli tükendi. Dolayısıyla besin yetersizdi ve tarım toplumu, evcilleştirilmiş hayvan terimlerinin ortaya çıkması doğaldı. Hayvanlar bu sebeple evcilleştirildi ve üretildi. Sanayi devrimine kadar bunda bir sorun yoktu çünkü insanların çoğunluğu hala tarım yaptığı için herkes kendi yiyeceğini üretebiliyordu. Ne zamanki nüfusun çoğunluğu tarım dışında işlerde çalışmaya başladılar o zaman onları beslemek için fabrikalar kuruldu.

Günümüzde inekler ve tavuklar daha çok üretim ve kar için gerçekten sağlıksız bir ortamda besleniyor ve büyüyorlar. İşte bu canlıların hayatınının kar için sağlıksız bir şekilde kötü şartlarda sömürülmesine de karşı çıkıyor Veganlar.

Bunun dışında metan gazının karbondioksitten daha zararlı olması ve büyükbaş hayvan üretiminin bunu arttırması başka bir sebep daha.

0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Benim düşünceme göre insanın malesefki bir canlı cansız herhangi yapının enerjisini kullanmadan yaşama hükmetmesi neredeyse zor bir yol gibi.Herkes herkesin canına kıyma hakkına sahip bir doğa da bilinki onlar da bizi öldürebilir.Ve bilinki ne biz onlar için ne de onlar bizim için yaratılmıştır.Her şey çift taraflıdır.Yani doğa karşılıksız iyilik yapmaz!

0
Teşekkür
Paylaş
0

Aslında sadece suç, canilik olarak değil belli bir kesim sürdürülebilir yaşam açısından da olaya yaklaşıyor. Ne kadar hayvansal gıda tüketilir ve üretilirse atmosferdeki serbest metan gazı oranı da o kadar artar ve bu da bilindiği üzere küresel ısınmayı destekleyen en temel faktörlerdendir. Keza hidrojen sülfür de öyle ki bu yaklaşım kendilerine göre doğru da sayılabilir. İşin canilik kısmına gelince ise bu sadece kişinin kurduğu duygusal ve öznel bir bağ ile alakalı bence. B kişisi de bitkilerle aynı şekilde bağ kurup, bir bitkinin yaprağının çay yapılmasına sitem etmesiyle aynı şey

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  • Global Methane Budget and NASA's Scientific Visualization Studio. Methan Gase. (04 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 04 Mayıs 2021. Alındığı Yer: NASA | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın