Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Veganlara göre bir ineği öldurmemiz onun hayatını almak ise bir bitkiyi öldürmemiz nedir?

Bitki ve inek ikiside evrimden bugune ayni atalar ile oluşumunu sağladi ikisinine bilinci var ama bir inegi oldurmek suç bir bitkiyi değil veganlara gore tabi
290 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
4 Cevap
Merve Arıcıbaşı
PhD Veterinary Sciences

Evrimsel perspektifte şöyle bir durum var:

Bitkiler yenilir/tüketilir olmayı bir avantaja çevirmişler. Bunu tohumlarını saçma, vejetasyonu hızlandırmak için bir strateji olarak kullanıyorlar. Meyvelerin renkli ve lezzetli (ve çok) olması tohumlarının hayvanlar tarafından tüketilip taşınma veya dışkıyla atılıp saçılması (seed dispersal) için özellikle gelişmiş bir yöntem.

Tüm Reklamları Kapat

Hayvanlarda da kısa bir gebelik, doğumdan sonra az bakım gerektiren ve çoklu yavru stratejileri de yine ekosistemde av konumunda olan hayvanların hayatta kalma stratejilerinden. Böcekler, balıklar, omurgasızların çoğunda durum bu.

Ama omurgalılar, özellikle memelilerde az yavru, uzun gebelik, yavru bakımı gibi durumlar var çünkü onlar ekosistemlerinde av konumunda değil, besin ağının daha yüksek bir noktasındalar.

Insanlar ise ekosistem ve besin ağına dışardan müdehale ediyorlar.

143 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Kaan Yılmaz
Kaan Yılmaz
9K UP
Biyoloji-Zooloji Lisans öğrencisi.

Aslında sadece suç, canilik olarak değil belli bir kesim sürdürülebilir yaşam açısından da olaya yaklaşıyor. Ne kadar hayvansal gıda tüketilir ve üretilirse atmosferdeki serbest metan gazı oranı da o kadar artar ve bu da bilindiği üzere küresel ısınmayı destekleyen en temel faktörlerdendir. Keza hidrojen sülfür de öyle ki bu yaklaşım kendilerine göre doğru da sayılabilir. İşin canilik kısmına gelince ise bu sadece kişinin kurduğu duygusal ve öznel bir bağ ile alakalı bence. B kişisi de bitkilerle aynı şekilde bağ kurup, bir bitkinin yaprağının çay yapılmasına sitem etmesiyle aynı şey

Kaynaklar

 1. Global Methane Budget and NASA's Scientific Visualization Studio. Methan Gase. (4 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 4 Mayıs 2021. Alındığı Yer: NASA | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Murat Çoban
Öğrenci

Benim düşünceme göre insanın malesefki bir canlı cansız herhangi yapının enerjisini kullanmadan yaşama hükmetmesi neredeyse zor bir yol gibi.Herkes herkesin canına kıyma hakkına sahip bir doğa da bilinki onlar da bizi öldürebilir.Ve bilinki ne biz onlar için ne de onlar bizim için yaratılmıştır.Her şey çift taraflıdır.Yani doğa karşılıksız iyilik yapmaz!

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Hasan Hasan
Hasan Hasan
1,992 UP
Öğrenci

Vegan olmayı hayvanlara acımak dışında başka bir sebeple tercih edenlerin bir diğer felsefesi de fabrikaya girmiş, yüksek kar marjı için üretilen hayvanların tüketiminin istenmemesidir. Bunun hem sağlıklı olmadığını hem de hayvanların fabrika şartlarında ölmekten beter işkence çektiğini söylüyorlar, ki haklılar.

Vahşi doğada doğal şartlarda avlansak zaten popülasyon dengede kalırdı. Ama insan zekasıyla öne geçip bu doğal piramitten sıyrılıp, nüfusu artınca, besinler yeterli gelmemeye başladı. Hatta bu yüzden insandan korkmaya evrimleşmemiş Avustralya veya adalardaki canlılarının neredeyse hepsi tarım yapmayı öğrenmemiş eski insanlar karaya basar basmaz telef oldu. Koskoca kıtada hayvanların nesli tükendi. Dolayısıyla besin yetersizdi ve tarım toplumu, evcilleştirilmiş hayvan terimlerinin ortaya çıkması doğaldı. Hayvanlar bu sebeple evcilleştirildi ve üretildi. Sanayi devrimine kadar bunda bir sorun yoktu çünkü insanların çoğunluğu hala tarım yaptığı için herkes kendi yiyeceğini üretebiliyordu. Ne zamanki nüfusun çoğunluğu tarım dışında işlerde çalışmaya başladılar o zaman onları beslemek için fabrikalar kuruldu.

Tüm Reklamları Kapat

Günümüzde inekler ve tavuklar daha çok üretim ve kar için gerçekten sağlıksız bir ortamda besleniyor ve büyüyorlar. İşte bu canlıların hayatınının kar için sağlıksız bir şekilde kötü şartlarda sömürülmesine de karşı çıkıyor Veganlar.

Bunun dışında metan gazının karbondioksitten daha zararlı olması ve büyükbaş hayvan üretiminin bunu arttırması başka bir sebep daha.

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Hastalıklar Ne Zaman Bitecek?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
Interstellar'daki Karadelik, Neden Gerçeğine Benzemiyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
*Dıştan* Yanmalı Sterling Motoru Nasıl Çalışıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close