Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Vajinada ve klitoriste bulunan sinirler nasıl bir farklılık gösterir?

Bir kitapta klitoris civarında bulunan "pudendal sinir"den bahsedilmişti. "orgazmı koordine eden sinir" olarak geçiyordu. Bu sinir vajinada da var mı? Eğer yoksa kadınlarının çoğunun vajinal yoldan orgazm yaşayamayıp, ancak klitorisi uyararak orgazma ulaşabilmesinin sebebi bu mu?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Erekte olmuş penisin bir diğer işlevi de sürtünme aracılığıyla klitoris yapısını uyarmaktır. Klitorisi tek bir nokta olarak değil vajinanın içine dağılmış bir yapı olarak düşündüğümüzde, sadece fiziksel olayları gözönüne olarak cevaplıyorum yeterince mekanik uyarılmanın gerçekleşmemesine ve yahut hiç gerçekleşmemesine bağlayabiliriz.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Türlerin Kökeni'nde ortaya koyduklarımın herhangi bir inanıştan herhangi bir kişiyi şoke etmesi için bir neden göremiyorum.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder