Puan Ver
0
Puan Ver

Uzuvlarımız nasıl evrimleşti ve bazı uzuvlar neden zaman içinde işlevini yitirerek körelir?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Diyelimki benim ve benim popülasyonumun kuyruğu var bu  kuyruğu 2 kategoride körelmiş organa  çevirelim: 1- Cinsel Seçilim:     Popülasyondaki dişiler veya  erkekler daha  kısa  kuyruklu bireyleri seçebilirler (Bunu bizim dolgun memeli kadınları seçmemiz gibi düşünebilirsin.) Kısa  kuyruklular seçilirse uzun kuyruklular zaman içerisinde de kuyruklular yok olur  gider. Sürekli olarak daha az kuyruğa  sahip canlının genleri yeni nesle aktarılır.2 - Av olmak yada popülasyon içindeki ölümcül savaşlarda veya  dişi savaşlarında daha kısa kuyruğun avantaj olma durumu    Diyelim ki bir  dişi  için savaşıyoruz uzun kuyruğumuz var rakibimizin de kısa  kuyruğu var rakip  bizi kuyruğumuzu tutup yönlendirerek veya kuyruğumuzu daha rahat kavrayarak fırlatıp attı. E ne oldu şimdi türeyemedik kısa  kuyruklular türedi. Aynı durum av olma  konusunda da  söz  konusu

Bir organın körelmesinin yukardaki gibi milyonlarca  hatta belkide  milyarlarca sebebi olabilir. Genel olarak mantığı anladıysan kafanda kurabildiysen şimdi sıra daha detaylı bilgide. Bu linkte tane tane anlatmış Çağrı hocam.

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Evrim ağacı
Puan Ver
0
Puan Ver

Bildiğim kadarıyla evrim işe yararlığa göre ilerler. Örneğin kutup ayılarının postlarının beyaz olması avlarının kendilerini fark etmemesi için oldukça işe yarardır. Orada yaşayan boz ayıların soyu zamanla tükenmiştir çünkü avlanamazlar ve soyları tükenir ya da göç ederler. Sadece beyaz renktekiler hayatta kalır. Türlerin çeşitliliğini sağlayan da budur. Ya da uzun gagalı kuşların gagaları derin ağaç kovuklarına ulaşmaları için oldukça elverişlidir. Değişen iklim koşullarına, yaşam alanlarına göre bu özellikler körelebilir. Karadan denize geçen canlılar arasında gösterilen balinaların alt yüzgeçleri bizim ellerimiz ve ayaklarımızdaki kemik yapılarımız gibi parçalıdır. Bu parçalı yapı büyük çoğunlukla kara hayvanlarında görülür. Balina ve ataları suda yaşamaya başladığından bu yana geçmişte yürümek için kullandıkları bu uzuv küçülmüştür, körelmiştir diyebiliriz.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Deniz, deniz olduğu için dalgalanır; ama çöpe sor, hep onun içindir dalgalar.”
Ömer Hayyam
Geri Bildirim Gönder