Sorulara Dön
1
Evrim & Abiyogenez

Uzuvlarımız nasıl evrimleşti ve bazı uzuvlar neden zaman içinde işlevini yitirerek körelir?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Diyelimki benim ve benim popülasyonumun kuyruğu var bu  kuyruğu 2 kategoride körelmiş organa  çevirelim: 1- Cinsel Seçilim:     Popülasyondaki dişiler veya  erkekler daha  kısa  kuyruklu bireyleri seçebilirler (Bunu bizim dolgun memeli kadınları seçmemiz gibi düşünebilirsin.) Kısa  kuyruklular seçilirse uzun kuyruklular zaman içerisinde de kuyruklular yok olur  gider. Sürekli olarak daha az kuyruğa  sahip canlının genleri yeni nesle aktarılır.2 - Av olmak yada popülasyon içindeki ölümcül savaşlarda veya  dişi savaşlarında daha kısa kuyruğun avantaj olma durumu    Diyelim ki bir  dişi  için savaşıyoruz uzun kuyruğumuz var rakibimizin de kısa  kuyruğu var rakip  bizi kuyruğumuzu tutup yönlendirerek veya kuyruğumuzu daha rahat kavrayarak fırlatıp attı. E ne oldu şimdi türeyemedik kısa  kuyruklular türedi. Aynı durum av olma  konusunda da  söz  konusu

Bir organın körelmesinin yukardaki gibi milyonlarca  hatta belkide  milyarlarca sebebi olabilir. Genel olarak mantığı anladıysan kafanda kurabildiysen şimdi sıra daha detaylı bilgide. Bu linkte tane tane anlatmış Çağrı hocam.

2
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

Bildiğim kadarıyla evrim işe yararlığa göre ilerler. Örneğin kutup ayılarının postlarının beyaz olması avlarının kendilerini fark etmemesi için oldukça işe yarardır. Orada yaşayan boz ayıların soyu zamanla tükenmiştir çünkü avlanamazlar ve soyları tükenir ya da göç ederler. Sadece beyaz renktekiler hayatta kalır. Türlerin çeşitliliğini sağlayan da budur. Ya da uzun gagalı kuşların gagaları derin ağaç kovuklarına ulaşmaları için oldukça elverişlidir. Değişen iklim koşullarına, yaşam alanlarına göre bu özellikler körelebilir. Karadan denize geçen canlılar arasında gösterilen balinaların alt yüzgeçleri bizim ellerimiz ve ayaklarımızdaki kemik yapılarımız gibi parçalıdır. Bu parçalı yapı büyük çoğunlukla kara hayvanlarında görülür. Balina ve ataları suda yaşamaya başladığından bu yana geçmişte yürümek için kullandıkları bu uzuv küçülmüştür, körelmiştir diyebiliriz.

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın