Sorulara Dön
0
Astronomi & Kozmoloji

Uzayın derinliğini bizden binlerce ışık yılı uzaktaki galaksileri gezegenleri araştırma sebebimiz nedir? Bunlar bizlere bir katkı sağlayabilir mi ?

Üslübumdan gereksiz gördüğüm gibi anlaşılmasın lütfen sadece ne işe yarayabileceğini merak ediyorum. İnsan sadece meraktan da araştırabilir. Benim de merak ettiğim bunları ne gibi alanlarda kullanabileceğimiz.

1
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhabalar.

Uzay araştırmaları insanlar tarafından bazı zamanlarda gereksiz görülebilir. Fakat naçizane ben bunu 2 kategoriye ayırarak gerekli olduğunu anlatmaya çalışacağım. Uzay amaçlı yapılan bir çalışmanın başka dallarda kullanılması (dolaylı) fayda ve uzay amaçlı yapılan çalışmanın direkt fayda sağlaması olarak inceleyebiliriz.

Birincisi, uzay araştırmaları zordur ve bu yüksek mühendislik gerektiren, zor şartlarda çalıştırılması gereken araçların yapılmasına ön ayak olmaktadır. Uzayla ilgili araştırma yapan hiçbir bilim adamının uzak yıldızlar üzerinde deney yapma şansı olmamaktadır. Bu görüntüleme teknolojilerini zorlamakta ve gelişmesini sağlamaktadır. Soğuk savaşın bilime kattıklarına benzetebilirsiniz. Bu insanların yeni şeyler icat etmesine ve keşfetmesine yol açmaktadır. Örnek vermek gerekirse bir hastaneye gittiğiniz zaman sizin üzerinizde yapılacak bir teşhis için kullanılan görüntüleme tekniklerinin gelişmesinde büyük rol oynamıştır[1]. Bunu dolaylı bir fayda olarak değerlendirmek gerekir.

İkincisi, uzay araştırmalarının temelinde birçok bilim yatmaktadır. Bilginin ne zaman ve nerede faydalı olacağını bilemezsiniz. Uzay araştırmalarının altında yatan bilimlerden birini düşünelim. Fizikten örnek vermek gerekirse, uzay araştırmaları bize Einstein'ın görelilik teorisi için kanıtlar sunmuştur. Bugün günlük hayatta kullandığımız GPS gibi iletişim cihazları Einstein'ın sunduğu teorilerle yapılan hesaplamalar sayesinde düzgün bir şekilde çalışabilmektedir. Sadece kanıt sunmak değil, yeni teorilerin üretilmesinde de kullanılmaktadır. Bilgi her zaman değerlidir ve fayda sağlayabilir. Mesela yapılan araştırmalar sonucunda Satürn'ün uydularından biri olan Enceladus'un soğuk ve buzla kaplı yüzeyinin altında, Satürn'ün güçlü yerçekimi kuvveti vasıtasıyla suların ısındığını keşfettik[2]. Bu küçük uydu insanlık için -belki gelecek bin yıllarda- güneş sisteminin dışına yapılacak bir yolculuk sırasında sondan bir önceki durak olabilir. İstanbul'da yaşayanlar bunu Avcılar Metrobüs durağı olarak düşünebilir :D. Bu da insanlığa direk fayda sağlayabileceğinin göstergesidir.

Son olarak şunu eklemek isterim. Sizin bakış açınıza göre ikisi de faydalı olmayabilir. Bu kişisel bir karardır. Emin olun benim saydıklarım buz dağının görünen -ve konuşup tartışması zevkli- kısmıdır. Okumak isterseniz diye kaynaklara bulduğum güzel yazıları ekledim.

İyi günler dilerim.

2
Paylaş
2

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et