Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Bahadır Bilal Gökbuğa
Üye
0

Uzayın derinliğini bizden binlerce ışık yılı uzaktaki galaksileri gezegenleri araştırma sebebimiz nedir? Bunlar bizlere bir katkı sağlayabilir mi ?

Üslübumdan gereksiz gördüğüm gibi anlaşılmasın lütfen sadece ne işe yarayabileceğini merak ediyorum. İnsan sadece meraktan da araştırabilir. Benim de merak ettiğim bunları ne gibi alanlarda kullanabileceğimiz.
174 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Salih Talha Akgün
Öğrenci

Merhabalar.

Uzay araştırmaları insanlar tarafından bazı zamanlarda gereksiz görülebilir. Fakat naçizane ben bunu 2 kategoriye ayırarak gerekli olduğunu anlatmaya çalışacağım. Uzay amaçlı yapılan bir çalışmanın başka dallarda kullanılması (dolaylı) fayda ve uzay amaçlı yapılan çalışmanın direkt fayda sağlaması olarak inceleyebiliriz.

Birincisi, uzay araştırmaları zordur ve bu yüksek mühendislik gerektiren, zor şartlarda çalıştırılması gereken araçların yapılmasına ön ayak olmaktadır. Uzayla ilgili araştırma yapan hiçbir bilim adamının uzak yıldızlar üzerinde deney yapma şansı olmamaktadır. Bu görüntüleme teknolojilerini zorlamakta ve gelişmesini sağlamaktadır. Soğuk savaşın bilime kattıklarına benzetebilirsiniz. Bu insanların yeni şeyler icat etmesine ve keşfetmesine yol açmaktadır. Örnek vermek gerekirse bir hastaneye gittiğiniz zaman sizin üzerinizde yapılacak bir teşhis için kullanılan görüntüleme tekniklerinin gelişmesinde büyük rol oynamıştır[1]. Bunu dolaylı bir fayda olarak değerlendirmek gerekir.

Tüm Reklamları Kapat

İkincisi, uzay araştırmalarının temelinde birçok bilim yatmaktadır. Bilginin ne zaman ve nerede faydalı olacağını bilemezsiniz. Uzay araştırmalarının altında yatan bilimlerden birini düşünelim. Fizikten örnek vermek gerekirse, uzay araştırmaları bize Einstein'ın görelilik teorisi için kanıtlar sunmuştur. Bugün günlük hayatta kullandığımız GPS gibi iletişim cihazları Einstein'ın sunduğu teorilerle yapılan hesaplamalar sayesinde düzgün bir şekilde çalışabilmektedir. Sadece kanıt sunmak değil, yeni teorilerin üretilmesinde de kullanılmaktadır. Bilgi her zaman değerlidir ve fayda sağlayabilir. Mesela yapılan araştırmalar sonucunda Satürn'ün uydularından biri olan Enceladus'un soğuk ve buzla kaplı yüzeyinin altında, Satürn'ün güçlü yerçekimi kuvveti vasıtasıyla suların ısındığını keşfettik[2]. Bu küçük uydu insanlık için -belki gelecek bin yıllarda- güneş sisteminin dışına yapılacak bir yolculuk sırasında sondan bir önceki durak olabilir. İstanbul'da yaşayanlar bunu Avcılar Metrobüs durağı olarak düşünebilir :D. Bu da insanlığa direk fayda sağlayabileceğinin göstergesidir.

Son olarak şunu eklemek isterim. Sizin bakış açınıza göre ikisi de faydalı olmayabilir. Bu kişisel bir karardır. Emin olun benim saydıklarım buz dağının görünen -ve konuşup tartışması zevkli- kısmıdır. Okumak isterseniz diye kaynaklara bulduğum güzel yazıları ekledim.

İyi günler dilerim.

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. [1]Mri. (8 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 8 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. [2]Cnn. (8 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 8 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. Further Reading Wikipedia. (8 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 8 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 4. Yazar Yok. Further Reading Nasa. (8 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 8 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close