Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Bahadır Bilal Gökbuğa
Üye
0

Uzayın derinliğini bizden binlerce ışık yılı uzaktaki galaksileri gezegenleri araştırma sebebimiz nedir? Bunlar bizlere bir katkı sağlayabilir mi ?

Üslübumdan gereksiz gördüğüm gibi anlaşılmasın lütfen sadece ne işe yarayabileceğini merak ediyorum. İnsan sadece meraktan da araştırabilir. Benim de merak ettiğim bunları ne gibi alanlarda kullanabileceğimiz.
156 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Cevap
Salih Talha Akgün
Öğrenci

Merhabalar.

Uzay araştırmaları insanlar tarafından bazı zamanlarda gereksiz görülebilir. Fakat naçizane ben bunu 2 kategoriye ayırarak gerekli olduğunu anlatmaya çalışacağım. Uzay amaçlı yapılan bir çalışmanın başka dallarda kullanılması (dolaylı) fayda ve uzay amaçlı yapılan çalışmanın direkt fayda sağlaması olarak inceleyebiliriz.

Tüm Reklamları Kapat

Birincisi, uzay araştırmaları zordur ve bu yüksek mühendislik gerektiren, zor şartlarda çalıştırılması gereken araçların yapılmasına ön ayak olmaktadır. Uzayla ilgili araştırma yapan hiçbir bilim adamının uzak yıldızlar üzerinde deney yapma şansı olmamaktadır. Bu görüntüleme teknolojilerini zorlamakta ve gelişmesini sağlamaktadır. Soğuk savaşın bilime kattıklarına benzetebilirsiniz. Bu insanların yeni şeyler icat etmesine ve keşfetmesine yol açmaktadır. Örnek vermek gerekirse bir hastaneye gittiğiniz zaman sizin üzerinizde yapılacak bir teşhis için kullanılan görüntüleme tekniklerinin gelişmesinde büyük rol oynamıştır[1]. Bunu dolaylı bir fayda olarak değerlendirmek gerekir.

İkincisi, uzay araştırmalarının temelinde birçok bilim yatmaktadır. Bilginin ne zaman ve nerede faydalı olacağını bilemezsiniz. Uzay araştırmalarının altında yatan bilimlerden birini düşünelim. Fizikten örnek vermek gerekirse, uzay araştırmaları bize Einstein'ın görelilik teorisi için kanıtlar sunmuştur. Bugün günlük hayatta kullandığımız GPS gibi iletişim cihazları Einstein'ın sunduğu teorilerle yapılan hesaplamalar sayesinde düzgün bir şekilde çalışabilmektedir. Sadece kanıt sunmak değil, yeni teorilerin üretilmesinde de kullanılmaktadır. Bilgi her zaman değerlidir ve fayda sağlayabilir. Mesela yapılan araştırmalar sonucunda Satürn'ün uydularından biri olan Enceladus'un soğuk ve buzla kaplı yüzeyinin altında, Satürn'ün güçlü yerçekimi kuvveti vasıtasıyla suların ısındığını keşfettik[2]. Bu küçük uydu insanlık için -belki gelecek bin yıllarda- güneş sisteminin dışına yapılacak bir yolculuk sırasında sondan bir önceki durak olabilir. İstanbul'da yaşayanlar bunu Avcılar Metrobüs durağı olarak düşünebilir :D. Bu da insanlığa direk fayda sağlayabileceğinin göstergesidir.

Tüm Reklamları Kapat

Son olarak şunu eklemek isterim. Sizin bakış açınıza göre ikisi de faydalı olmayabilir. Bu kişisel bir karardır. Emin olun benim saydıklarım buz dağının görünen -ve konuşup tartışması zevkli- kısmıdır. Okumak isterseniz diye kaynaklara bulduğum güzel yazıları ekledim.

İyi günler dilerim.

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. [1]Mri. (8 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 8 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  2. Yazar Yok. [2]Cnn. (8 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 8 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  3. Yazar Yok. Further Reading Wikipedia. (8 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 8 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  4. Yazar Yok. Further Reading Nasa. (8 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 8 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Karanlık Enerji: Evreni Genişleten Gizemli Enerjinin Kaynağı Ne?
Karanlık Enerji: Evreni Genişleten Gizemli Enerjinin Kaynağı Ne?
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Büyük Deprem Nerede, Ne Zaman ve Ne Büyüklükte Olacak? | Deprem Tahmini!
Hastayken Sesimiz Neden Kalın ve Boğuk Çıkıyor?
Hastayken Sesimiz Neden Kalın ve Boğuk Çıkıyor?
Elektrik Tellerindeki Renkli Toplar Ne İşe Yarıyor?
Elektrik Tellerindeki Renkli Toplar Ne İşe Yarıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close