Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
6

Uzayda zamanın farklı hızda geçmesi insan vücudundaki zamanın hızını etkiler mi?

Mesele birisi uzayda olsun ve orada bir gün 50 saat olsun. sırf bu yüzden adam daha yavaş yaşlanır mı?
5,488 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot
253K UP
Krononot⁸

Zamanın uzaydaki ile dünyadaki geçiş hızlarının farklı olmasının nedeni, KÜTLEnin uzayzamanı bükmesinin dünyada zamanı yavaşlatması. Kütle etkisiyle bükülmüş uzayzaman alanında, zaman bükülmenin etkisiyle yavaşlar. Uzayda daha düz bir uzayzaman, kütle bükülmesine uğramadığı için kütleye yakın alanlara göre daha hızlıdır.

Yani insan ya da başka herhangi bir şey için, içinde bulunduğu uzayzaman şartları neyse o zaman akışına tabidir. Bu nedenle dünyada yaşayıp dünyanın kütlesi nedeniyle bükülmüş bir uzayzaman deneyimleyen bir birey, uzaydakine göre daha yavaş bir zaman içinde bulunduğu için daha geç yaşlanır teorik olarak. Ancak bu fark o kadar az olacaktır ki, gözardı edilebilir. Asıl fark biyolojik işleyişte olacaktır, evrimleştiği habitatın dışındaki alanla etkileşime girecek olan organizmada bir çok farklılık oluşacaktır.

Zamanın gün döngüsü ile doğrudan ilgisi yoktur. Zamanı gün, hafta, yıl gibi şeyler belirlemez. Aksine bu tanımları, zamanı daha kolay anlamak için biz ürettik. Gece gündüzün ard arda gelişi zamanın geçişinin en belirgin göstergesi gibi düşünülse de, zamanın gezegen yıldız hareketleriyle sınırlı olmadığını, hatta yüksek ihtimalle bir boyut olduğunu anladık.

Tüm Reklamları Kapat

Dünyadan çok daha büyük bir gezegende, kütlenin uzayzamanı bükme etkisi artacağı için zaman dünyaya göre daha yavaş akacaktır. Kütlesi en büyük olduğu düşünülen karadelik yakınlarında zaman en ileri düzeyde yavaşlar. Ancak bu zamanın geçiş hızına ait farklılıkları, o etkiye giren kişi anlamaz. Bizden daha büyük gezegene gönderilen bir kişi, orada zamanın yavaşladığını anlamaz. Hatta karadelik yakınına giden kişi de anlamaz. İnsan, içinde bulunduğu uzayzaman dokusunun zamanına tabi olur sadece. Bu farkı, gözlemci anlayabilir teorik olarak.

583 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Kaynak. (10 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 10 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close