Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Uzayda ışık hızının %99.9 u ile seyahat eden birinin geçirdiği 1 saat süre dünyada ne kadar süreye eşittir?

Bugün Youtube’ da bir kişinin ışık hızıyla ilgili yaptığı videoyu izliyordum. (Örneğin) Işık hızıyla giden astronotların Proxima Centauriye ulaşması onlar için 1-2 saat süreceğinden, dünyada ki izleyici için 4.3 yıl geçeceğinden söz etti. Işık hızına yaklaştıkça zamanın yavaşladığını biliyorum. Işık hızıyla geçen süre-dünya süresi nasıl hesaplanr?
9,099 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Erdi Z
Erdi Z
19K UP
Fizik bölümü öğrencisi

Basit bir şekilde hesaplayabiliriz öncelikle formülü göstereyim

t'= dünyadakiler için geçen zaman

t= gözlemci için geçen zaman

Tüm Reklamları Kapat

c= ışık hızı

v=hız (ışık hızı cinsinden)

Denklemde c'ye 1 dersek o zaman v'ye 0,999 diyoruz. t'ye ise gözlemci 1 saat seyahat edeceği için 1 diyoruz (dakika cinsinden 60 da yazabilirsin o zaman sonucu da dakika cinsinden elde edersin) ve çözümlediğimizde sonuç 22,36 saat çıkıyor. Yani ışık hızının yüzde 99,9'u kadarlık bir hız ile 1 saat boyunca hareket edersek dünyadakiler için 22,36 saat (neredeyse 1 gün) geçiyor.

580 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Mustafa Oğuz Kırmızı
İnşaat mühendisiyim , 38 yaşındayım

Hesaplaması wikipedia bağlantısında olduğu gibi yapılyor , Δt' = Δt / (1- v²/c²)^0.5 , ayrıca bunu excel ile yapabileceğin gibi kaynakta bıraktığım, sitede de yapabilirsin , ışık hızının %99.9'u ile giden bir uzay arası 1 saat gittiğinde dünyada sadece 22.36624204 saat geçer yani çok bir süre değil. 1 saat "% X" ışık hızı ile gidip dünyada 4.3 yıl geçmesi için X'in 99.9999999647607 olması gerekiyor yani çok yakın , 2 saat "% X" ışık hızı ile gidip dünyada 4.3 yıl geçmesi için ise X'in 99.9999998590419 olması gerekiyor yani yine çok yakın , excel'in veri / durum çözümleme / hedef ara seçeneği ile bunları paylaştığım excel ile bulabilirsin.

584 görüntülenme

Kaynaklar

 1. B. Szyk. Time Dilation Calculator. (28 Ekim 2016). Alındığı Tarih: 19 Eylül 2022. Alındığı Yer: Omni Calculator | Arşiv Bağlantısı
 2. Wikipedia. Time Difference Caused By Relativity. (16 Ağustos 2003). Alındığı Tarih: 19 Eylül 2022. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 3. docs.google.com. Google Tabellen Wird Geladen. Alındığı Tarih: 19 Eylül 2022. Alındığı Yer: docs.google.com | Arşiv Bağlantısı
8
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close