Sorulara Dön
2
Astronomi & Kozmoloji

Uzaya nasıl gideceğiz?

Hocam iyi günler. Ne zaman yeni bir gezegen keşfedilse x ışık yılı uzaklığında. Şu an en hızlı hava aracımız bile 265.000 km/h hızında. Ki bu ulaşımı imkansız kılıyor. Günümüzde bu mesafeleri makul sürelerde katetmeyi vadeden bir gelişme var mı?

1
400 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba Furkan,

Keşfedilen ötegezegenlerin bizden genellikle yüzlerce hatta binlerce ışık yılı uzaklıkta olduğu doğru. Yine de bilinen yaklaşık 4 bin ötegezegen arasında bize 10 ışık yılından bile yakın iki aday da bulunuyor: Alpha Centauri Cb ve GJ699b (Barnard'ın yıldızı olarak da biliniyor).

Bugüne dek Güneş Sistemi'ni terk edip yıldızlararası ortamda hareket eden uydular genellikle saatte 50-60 bin kilometre katediyorlar. Bahsetttiğin hız ancak Güneş'in kütle çekim potansiyeline "düşen" uydular için geçerli. Saatte ~ 50 bin kilometrelik bir hızla en yakın yıldızlara gitmek on binlerce yıl sürer. Bu da bu hızlarla yıldızlararası yolculuğu pratik anlamda imkansız kılıyor.

Fakat ümitsiz de değiliz. Yıldızlararası yolculuk on yıllardır dile getirilen ve ciddi şekilde üzerine fikir yürütülen bir olgu. Yakın zamanda Breakthrough Starshot diye bir proje duymuş olabilirsin. Bu projede yapılmaya çalışılan, bir Güneş yelkeni (üzerinden seken ışık taneciklerinin momentumu ile hızlanan uydu) kullanarak en yakın yıldız sistemine (Alpha Centauri) gitmek. Bu sistemde üç adet yıldız var. Üçüncü yıldızın (C) etrafında ise yaşanabilir bölgede olduğunu düşündüğümüz bir ötegezegen mevcut. Projeye milyon dolarlar aktarmak için iyi bir motivasyon ve PR desteği sağlıyor...

https://breakthroughinitiatives.org/initiative/3

Fikir şundan ibaret: yaklaşık bir gram ağırlığındaki bir uydu kümesini yeryüzündeki (fazları eşlenmiş) lazerleri kullanarak teker teker ışık hızının yaklaşık beşte birine hızlandırmak. Bunun için milyarlarca Watt güce ihtiyaç olacak ve her şeye rağmen atmosferdeki türbülansın bu ivlenmeye izin verip vermeyeceği bilinmiyor. Gerekirse lazerler uzay-tabanlı yapılabilir. Her durumda projenin on milyarlarca dolar tutacağı düşünülüyor. Eğer bu nano-uyduların ilgili yıldız sistemine ulaşmayı başarabilenleri bahsettiğim ötegezegenin yanından geçerek yüksek-çözünürlüklü veri toplayabilirse, o zaman üzerinde yaşam olup olmadığı konusunda fikir elde edebiliriz.

Tansu


308 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
8
Teşekkür
Paylaş
8
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın