Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anonim Üye
0
Uzay bilimine neden meraklısınız?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge Kozmoloji meraklısı.

Sorunuzu direk ilgilisine sormuşsunuz, o nedenle mecburen kişisel bir cevap vermek uygun olacak. Normalde kişisel fikir ve görüşleri pek belirtmemek gerekli çünkü bilim, kişisel görüş ve yorumlarla ilerlemez ve konuşulmaz da. Ama bu soru için pek de bir sakıncası yok gibi.

Çocukluğumdan beri uzay, hep sonsuz, sınırsız, ulaşılmaz, anlaşılmaz olarak tasvir edildi bana. "Sonsuz" kelimesi sihirli bir kelime bence. İnsanı hipnotize eden, garip bir boşluğa düşüren, tedirgin eden bir kelime. Bunu hep ret etmişimdir, bir hile olduğunu düşünmüşümdür. Ne zaman birileri bir şeyi sonsuz olarak tanımlasa orada bir kaçış görmüşümdür. Çünkü insanlar, bilmediği şeyi "zaten bilinemez" kılmayı severler. Ben biliyordum ki "bu bilinemez değil, biz bilmiyoruz. Hatta sen bilmiyorsun!" Cehaleti, acizliği, bilgisizliği gizlemek için bir şeyleri olduğundan daha büyük, ulu göstermek sık rastlanan bir yöntemdir çünkü. Hemen her gerçekçi ve akla, mantığa güvenen insan gibi bu durum beni dürttü ve merakımı kamçıladı.

O nedenle kozmolojiye ilgi duymaya başladım. Okuyup araştırdıkça da aslında hiç de anlatıldığı gibi olmadığını gördüm. Bana evreni sonsuz olarak tanıtan insanlar cahildi. Gerçekleri bilmiyorlardı. Bu nedenle de onların kıt akıllarının anlayamadığı bir şeyi benim de anlamamı istemiyorlardı. Bu nedenle de bana da "boşuna uğraşma" mesajı veriyorlardı.

Bu Reklamı Kapat

Bir diğer neden, evren, bildiğimiz her şeyi kapsayan tek yapı. Bildiğimiz-bilmediğimiz her şey onun bir parçası. Bu nedenle de aslında onu anlamak, her şeyi anlamak için bir başlangıç noktası teşkil ediyor.

Ayrıca evren inanılmaz büyüklükte ancak onun temel dinamiklerini belirleyen şey de atomaltı dünya. Bu da inanılmaz heyecan verici ve şaşırtıcı bir gerçek. Evren kadar büyük bir yapıyı anlamanın yolu, inanılmaz küçüklükteki yapıları çözümlemeden geçiyor. Yani aslında onun büyüklüğü de bir hile. Evren büyük falan değil. Çünkü tüm dinamiklerini anlamak için tek bir satır formül yeterli olabilir. Ve insanoğlu, bugün için ulaştığı bilimsel gelişmişlik seviyesi ile o satırı yazmaya çok yakın. 2600 yıllık bilim tarihinde, bu formülü yazmaya bu kadar yakın olduğumuz bir dönemde bir bilimsever olmak büyük bir şans. BU gerçek de kozmolojiye olan ilgimi katlıyor. Daha 100 yıl önce evren ile ilgili bilgilerimiz, atomaltı dünya ile ilgili bilgilerimiz çok ama çok sınırlıydı. 100 yıl önce yaşayan bir bilimseverin evreni anlaması hatta buna niyet etmesi bile olanaksızdı. Şimdi ise benim gibi bir amatör bile buna niyet edebiliyor hatta evreni, anladığını iddia edebiliyor. Bilgilerimiz çok eksik olsa bile bu artık ulaşılmaz bir hedef değil.

Son ama belki de en önemli madde olarak da evreni anlamak, kendimi anlamak anlamına geliyor. Ben kimim, neyim, yaşadığım bu dünya ve coğrafya, ülkem, çevremdeki insanlar, felsefe, bilim, sanat, din, siyaset, ekonomi vs. nedir? Evreni anlamak, tüm bu somut ve soyut olguları anlamlandırmak için en büyük gereklilik. Bence evreni anlayamayan, dünyayı da anlayamaz. Evreni anladığınızda, insanı ve dünyayı anladığını iddia eden ve bize anlatan başka disiplinlerin ne kadar zırva, ne kadar boş, ne kadar yalan olduğunu görüyorsunuz. Ben gördüm ve akıl sahibi olup kendisine dürüst olan herkesin de bunu fark edip anlayacağını düşünüyorum. Evreni anlamak, her şeye dışarıdan, tarafsızca, gerçekçi bir gözle bakmanıza olanak ve fırsat veriyor. Bu fırsatı tepmek, göz göre göre cehaleti, bilgisizliği ve körlüğü seçmek demektir.

Bu Reklamı Kapat

Kozmolojinin bize sunduğu veriler, devasa yapı ve olguları tanımamıza olanak verirken sunduğu anlamlar da yalanları fark etmemize ve gerçekleri görmemize fırsat veriyor. O nedenle kozmoloji muhteşem ve çok değerli bir disiplin. Umarım herkes, onun sahip olduğu bu gücü ve sunduğu olanakları fark eder.

Umarım açıklayıcı olmuştur. Sağlıcakla...

1
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et