Puan Ver
3
Puan Ver

Uzaktaki bir galaksi kümesinden yola çıkan ışığın bize ulaşabiliyor olmasi evrenin ışık hızından daha yavaş genişlediği anlamina gelmez mi?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Basit bir bakış açısıyla, bir galaksiden çıkan ışık bize gelebiliyorsa o galaksinin bizden uzaklaşma hızı ışık hızından azdır. Bir galaksinin bizden uzaklaşma hızı da evrenin genişleme hızı ile galaksinin bizden uzaklığının çarpımı ile orantılı. Bu sebeple bazı galaksilerden bize ışığın ulaşabilmesi evrenin genişlemesinin yavaş olduğu anlamına gelmez, o galaksi bize yakın olduğu için ulaşıyor da diyebiliriz.

Yukarıdaki açıklamam gayet mantıklı olsa da teknik olarak tam doğru değil, çünkü İzafiyet kuramında hızları lise fiziğinden bildiğimiz gibi toplayıp çıkaramayız. Hatta aslında uzayın bükümlü olmasından dolayı hız kavramı bile alışkın olduğumuzdan biraz daha farklı gerçekte. Fakat yukardaki açıklama kabaca özünde doğru.

Favorilerime Ekle
3

En kısa şekilde cevaplayacak olursak ışığının bize gelmediği yerler hakkında zaten bilgi sahibi olamayacağımız için ışığı bize gelen yerlerin bize yakın olduğu için ışığının ulaşabildiğini dolayısıyla eğer ışığı bize ulaşamayacak kadar uzakta bir galaksi var ise bunu bilemeyeciğimiz gerçeği mantık yolu ile deney ve gözleme ihtiyaç duymadan bu soruyu cevaplayacaktır.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim insanları cehalet, şüphe ve emin olmamak gibi konularda çok derin bir deneyime sahiptir.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder