Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Uyku saatleri büyüme açısından önemli mi?

Öncelikle merhaba 14 yaşındayım ve açıkçası yoğun bir ergenlik yaşıyorum denebilir ve kötü bir huyum var genelde saat 18gibi uyuyup 2-3de kalkıyorum geceleri sevdiğim için. Bu büyümem açısından bir sorun yaratır mı eğer ki gerçekten büyük bir sorun ise bu huyu değiştirmek için bir çaba göstermek istiyorum. Biraz garip bir soru oldu özür dilerim.
265 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
John Beasen
John Beasen
1,557 UP
2-3 boyunca 19:10-03:10 uyku düzeni uygulamaktayım.

Öncelikle merhaba sevgili Faruk,umarım iyisindir.

Yazdığına göre 14 yaşında olduğunu,yoğun ergenlik geçirdiğini ve saat 18'de uyuyup 2-3 saatleri arasında uyandığını anladım.

Ayrıca sorduğun soru garip değil.Oldukça doğal ve samimi.Özür dilemene gerektirecek bir durum yok.

Tüm Reklamları Kapat

Büyümekten belirtmek istediğin fiziki,vücut olarak büyümekse sorun değil.14 yaşında 8-10 saat uyuman gerekir.[1] Ayrıca hormon sistemi için de uygundur.[2]

Kültürümüzde uyguladığın uyku sistemi yaygın olmasa da bu seni yalnız hissettirmesin.Bilim her zaman senin yanındadır.Bilim kanıtlar. :)

Büyümekten belirtmek istediğin psikolojik denge ise uyguladığın uyku sistemini düzenli uygulamalısın.Vücuduna homeostaziyi,dengeyi sağlama konusunda yardımcı olmalısın.

Bunun dışında hayallerin için erken yatıp erken kalkmak seni her daim güçlü kılacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

Umarım cevabım seni tatmin etmiştir.

Sağlıcakla kal!

Kaynaklar

 1. Eric Suni. How Much Sleep Do We Really Need? | Sleep Foundation. (9 Mart 2021). Alındığı Tarih: 6 Şubat 2023. Alındığı Yer: Sleep Foundation | Arşiv Bağlantısı
 2. A. Tarasiuk, et al. (2011). Role Of Growth Hormone-Releasing Hormone In Sleep And Growth Impairments Induced By Upper Airway Obstruction In Rats. European Respiratory Journal, sf: 870-877. doi: 10.1183/09031936.00197610. | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close