Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Rabia İnan
Rabia İnan
2,691 UP
Üye
2

Üşüyen elimizi sıcak suya tuttuğumuzda acır ama soğuk suya tutunca ısınır ve rahatlarız bunun nedeni nedir?

kardan buz kesen elimiz nasıl oluyor da sıcak su altında oldukça acıyorken soğuk suyla temas edince rahatlayıp canımızı yakmadan ısınıyormuş gibi oluyor?
2,600 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Tunç Taylan
Tunç Taylan
13K UP
Yazımlıcı, Mühendis, ılıman kuşak sakini

Merhaba,

Şöyle bir deney var: 5 adet sosisi uzunlamasına ikiye bölüyorsunuz. Bunların yarısını hafif sıcak olacak şekilde ısıtıyor, kalan yarısını ise buzlukta soğutuyorsunuz. Sonra yarım sosisleri bir sıcak, bir soğuk olmak üzere, yan yana diziyorsunuz ve kolunuzu diziliş yönüne dik olarak sosislere dokunduruyorsunuz. Bu deneyde insanlar genelde bir yanma hissiyle irkilip kollarını geri çeker. Bunun nedeni, sinirlerimizin mutlak sıcaklıktan ziyade, sıcaklık farkına duyarlı olması. İki nokta arasında farkı bu şekilde arttırdığınızda, bedeniniz bunu yanma olarak yorumluyor.

Benzer şekilde, soğuğa maruz kalan derimiz, aniden ılık suyla karşılaştığında, çok sayıda reseptörden "sıcaklık farkı algılandııı!" şeklinde uyarı alırız ve bu da yukarıdakine benzer bir yanma hissi yaratır. Ekteki Türkçe makalede konu biraz daha detaylı şekilde anlatılıyor.

Tüm Reklamları Kapat

187 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Vsauce. Touch - Mind Field (Ep 6). (3 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 3 Haziran 2021. Alındığı Yer: Youtube | Arşiv Bağlantısı
 2. The Naked Scientist. Strange Temperatures. (3 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 3 Haziran 2021. Alındığı Yer: The Naked Scientist | Arşiv Bağlantısı
 3. Belirtilmemiş. Acı Ve Sıcaklık Vücut Tarafından Nasıl Algılanır?. (3 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 3 Haziran 2021. Alındığı Yer: Aklınızı Keşfedin | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close