Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
3
Puan Ver

Ürün etiketlerinde yer alan kalori değerleri vücuda tam anlamıyla kazandırılıyor mu?

Yüksek kalorili bir besin alındığında bunun fazlalığının yağ olarak depolanacağına nasıl karar veriliyor? 413kcal olan bir besinin tamamını gerekli egzersizler sağlanırsa %100 olarak kazanabiliyor muyuz?

2
Teşekkür (3)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Kaloriyle ilgili gerekli açıklama yapılmış. Konunun sindirim kısmına bakalım.

Daha önce "ne yersin o sun" gibi bir slogan vardı. Sonra o, "neyi sindirebilirsen o sun" oldu. Çünkü herkes aynı besini aynı nitelikte sindirmiyor. Her besin grubunun sindirildiği yerler var. Proteinler, mide asidi azlığında sindirim sorunları oluşturur. Nitelikli yağ alan bir kişi, yanında karbonhidrat ya da şeker grubundan birin alıyorsa, nitelikli yağ depo edilir, niteliksiz olan karbonhidrat ve şeker enerjiye dönüştürülmek üzere sisteme dahil edilir. (Şeker diğer gruplardan %20 daha hızlı enerjiye dönüşür, çok fazla çöp üretir. Ancak hızlı kaçmak - yaşamda kalmak gibi nedenlerle evrimsel olarak kullanımda öncüllenir) Fastfood, işlenmiş gıdaların üzerinde yazan kaloriler genen itibarı ile boş kaloridir. Asıl ihtiyacımız olan yüksek enerjili elektronları içermezler. Bu yüzden hücreler böyle niteliksiz ürünlerden enerji üretmemeyi seçerler çünkü o kadar fazla metabolik atık oluşacaktır ki, hücrenin ömrü kısalacak ya da ölecektir. Bu yüzden yağ olarak depo etme tercih edilir. Kişi tekrar acıksın ki, nitelikli besin alsın. Bunun bir ileri noktasına "hipoglisemi" diyoruz. Kilo kontrolü yapamayan bireylerin daha sonra diyabet tablosuna dönüşecek klasik kısır döngüleridir bu durum.

2 çeşit enerjiye dönüşüm sistemi var hücrede. 1- evrimsel olarak tek hücrelilerden kalma (oksijensiz) sitoplazmada şekerden çok az enerji - yoğun metabolik artık üreten sistem. 2- oksijen ile mitekondride yüksek enerjiyle az metabolik atık üreten sistem. (Bu sistem sayesinde yüksek yapılı canlılar olabildik. (Bahsi geçen şeker kesinlikle 6 karbonlu doğadaki şeker değil, bizim zehir haline getirdiğimiz rafine şekerdir)

Yağlar, sadece 2. tip sindirim sistemi içinde kullanılabilir. Ve en yüksek ve temiz enerji iyi yağlardan sağlanabilir.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (3)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Kaynak

Merhaba Olgun,

Öncelikle "Kalori" teriminin ne olduğundan bahsedeyim.

Kalori(cal); atmosfer basıncında 1 gram suyun sıcaklığını 14,5°C’den 15,5 °C’ye çıkarmak için gerekli olan enerji miktarıdır.

Bilimsel açıdan kalori nedir sorusunu yanıtlarken bunun 1 gram suyun ısısını 1 derece yükseltmek için gerekli enerji miktarı olduğunu söyledik, şimdi gelelim işin beslenme kısmına.

Beslenme konusunda kaloriden bahsedilirken yiyeceklerin kalori değeri genellikle kilokalori terimi ile ifade edilir ve genellikle kilo söylenmeyip sadece kalori olarak belirtilir. Gıda uzmanlarının 1 kalori dedikleri değer aslında fiziksel açıdan 1.000 kalori yani 1 kilokaloridir.

Sindirim sırasında besinler vücutta parçalanır. Bölünmüş olan bu parçalar daha sonra glikoza dönüşür ve yakılır ya da depolanır. Nefes almak da dahil olmak üzere Yaptığımız her hareket için enerjiye ihtiyaç duyarız. Dolayısıyla kalori yalnızca spor ile yakılmaz.

Her makinenin bir yakıta ihtiyacı olduğu gibi vücudumuz da bir makine olarak yakıt kullanır ve bu yakıt kaloridir. Dolayısıyla depoya koyduğun her şey ya yakılır ya da gelecekte yakılmak için saklanır.

İyi günler :)

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimde duyduğumuz en heyecan verici olan ve bir keşfe en çok kapı aralayan laf, 'Evreka!' değil, 'Hmm, bu çok tuhaf.' lafıdır.”
Isaac Asimov