Sorulara Dön
1
Evrim & Abiyogenez

Üremek için neden erkek ve dişiye ihtiyaç vardır?

Kendi kendimize başka bir kişiye ihtiyaç olmadan üremek yerine neden erkek ve dişi olarak evrimleştik.

2
Anonim 1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

İlk önce, bütün canlılar eşeyli ürememekte olması bunun bir zorunluluk olmadığının ispatıdır.

Fakat eşeyli üremenin bir takım çok önemli avantajları mevcut.

  1. Eşeysiz üremelerin aksine eşeyli üremede yeni nesil bir önceki nesilden farklı bir genetik meteryale sahiptir. Bu genetik çeşitliliği oldukça arttıran bir mekanizma olup evrimleşme sürecini oldukça hızlandırır. Eşeysiz üremelerde olduğu gibi ana canlının genetik meteryali olduğu gibi yavrusuna geçirmesi halinde yeni bir genin evrimleşmesi için bir mutasyon beklemek zorunda olurduk fakat eşeyli üreme sayesinde mevcut genlerin farklı kombinasyonlar halinde farklı farklı ve çeşit çeşit bireyler üreterek ortama en uygun kombinasyonları üretme imkanı doğuyor ve bu evrimsel süreçte çok büyük bir avantaj. 
  2. Eşeyli üremenin başka bir avantajı ise yavrunun genetik meteryalinin tek bir anne bireyden gelmiyor oluşu ve anne ve babanın genetik meteryallerinin bir karışımı olmasıdır. Bu bize birbirinden bağımsız olarak evrimleşmiş farklı iki gen diziliminin birleşip daha da iyi uyum sağlayan bireyler oluşturmamıza da imkan sağlıyor, ki bu da çok büyük başka bir avantaj sağlıyor.

Bu avantajlar farklı şekilde elde edilebilir miydi? Ve ya daha büyük bir avantaj sağlayacak başka bir yöntem düşünülebilir mi? Neden olmasın. Bu her zaman mümkün, örneğin tek eşli olup ama ürerken yavruların aynı genetik meteryale değil de bir şekilde genetik meteryalin bir yerlerini değiştirip veya karıştırıp çeşitli arttıran bir mekanizma da düşünülebilir (Böyle bir canlı var mı bilmiyorum, bildiğim kadarıyla yok ama konunun uzmanlarına danışmadan büyük konuşmak istemem) veya 2 eşey değil de 3 veyadaha fazla bireyin üreyip genetik meteryallerinin birleştirerek yeni dölller oluşturduğu bir mekanizma tahayyül edilebilir. Bunlar günümzdeki çiftleşme mekanizmasından daha mı avantajlı yoksa daha az mı avantajlı bilemiyeceğim. Bu nokta da evrimin işleyiş mekanizmasını düşünmek gerekiyor. Evrim bütün olasıkları tarayıp içinden en mantıklı, en güçlü, en iyi olanı seçmez rastgale opsiyonlar oluşturup bunların içinden ortama en iyi uyum sağlayanı seçer. Bu süreçte çok daha iyi olmasına rağmen çevre şartlarından dolayı yok olan genler ve/veya türler olduğu gibi denk gelmediğinden hiç oluşmamış dolayısıyla hiç var bile olamamış ama bir var olsa çok avantajlı olacak olan genler de mevcuttur. Ve çoğunlukla bir türde aynı avantajı sağlayacak farklı gen opsiyonlarından en iyi olan değil de ilk evrimleşen o toplulukta hakim olur ve alternatiflerine gerek olmadığından yer bırakmaz. 

Hülasası, erkek ve kadın olarak eşeyli üremek bize genetik çeşitlilik anlamında avantaj sağlamakla birlikte bu avantajı sağlayacak başka olasılıklardan önce evrimleştiği için biz de bu şekilde üremekteyiz.

Öne Çıkarılan Cevap
1
Teşekkür
Paylaş
1
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.

Kaynaklar

İki bölünme arasındaki evre çok kısadır ve bakterilerin hızla çoğalmasına neden olur. Uygun şartlarda 20-25 dakikada bölünerek çoğalırlar.Biz birer eşeyli canlıyız bakteriler gibi eşeysiz evrimleşmedik.öyle evrimleşseydik bölünerek bile çoğalabilirdik

Kabul Edilen Cevap
0
Teşekkür
Paylaş
0
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın