Puan Ver
0
Puan Ver

Turlesme geçmişte nasıl çok fazla iken günümüzde çok daha az

Demek istediğim geçmişte milyonlarca tur olusmusken günümüzde turlesmeyi neden net olarak gozlemleyemiyoruz

1
Teşekkür Et
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Ortalaması 75 yıl olan bir ömrüyle türleşmeyi gözlemlemeniz mümkün değildir. Sorunuzda sanki geçmişte türleşme çok oluyormuş herkesin gözü önünde gerçekleşiyormuş, şimdi ise böyle bir şey olmuyormuş gibi bir algı var. Bu yanlıştır. Geçmişte nasılsa şimdi de aynı. Yani geçmişte yaşasaydınız da şu andan farklı bir gözlem yapamazdınız. Evrimin çok hızlı ilerlediği belirli dönemler olmuştur. Bunlardan en önemlisi kambiryen dönemidir. Türleşmenin en hızlı görüldüğü dönem olan kambiryen döneminde bile yaşıyor olsaydınız şu anki gözleminizden daha farklı bir gözlem yapamazdınız. Zira kambiryen dönem bile 50 milyon yıl kadar sürmüştür. Dünya gözüyle türleşmeyi görmek için ancak milyonlarca yıllık bir ömre sahip olmanız gerekir.

Fakat bakteriler gibi bize göre çok hızlı nesil üreten canlılar için böyle bir gözlem söz konusu olabilir. Bununla ilgili yapılan deneyler var. Bunlardan en ünlüsü Lenski deneyidir. Söz konusu deney 1988'de başlamıştır ve hala devam etmektedir. Deneyin temel amacı evrimi laboratuvar ortamında gözlemlemektir. Yalnız sizin sorunuz türleşme üzerine olmuş. Her mutasyon yeni bir tür yaratmaz. Mutasyonları gözlemlemek türleri gözlemlemekten çok daha kolaydır. Bir türün başka bir türe dönüşmesi için çok yüksek bir zaman diliminde çok sayıda mutasyona ihtiyaç vardır.

Teşekkür Et
1

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı Lenski Deneyi
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yedi defa düşsen, sekizinci defa ayağa kalk.”
Japon Atasözü
Geri Bildirim Gönder