Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Turlesme geçmişte nasıl çok fazla iken günümüzde çok daha az

Demek istediğim geçmişte milyonlarca tur olusmusken günümüzde turlesmeyi neden net olarak gozlemleyemiyoruz

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Ortalaması 75 yıl olan bir ömrüyle türleşmeyi gözlemlemeniz mümkün değildir. Sorunuzda sanki geçmişte türleşme çok oluyormuş herkesin gözü önünde gerçekleşiyormuş, şimdi ise böyle bir şey olmuyormuş gibi bir algı var. Bu yanlıştır. Geçmişte nasılsa şimdi de aynı. Yani geçmişte yaşasaydınız da şu andan farklı bir gözlem yapamazdınız. Evrimin çok hızlı ilerlediği belirli dönemler olmuştur. Bunlardan en önemlisi kambiryen dönemidir. Türleşmenin en hızlı görüldüğü dönem olan kambiryen döneminde bile yaşıyor olsaydınız şu anki gözleminizden daha farklı bir gözlem yapamazdınız. Zira kambiryen dönem bile 50 milyon yıl kadar sürmüştür. Dünya gözüyle türleşmeyi görmek için ancak milyonlarca yıllık bir ömre sahip olmanız gerekir.

Fakat bakteriler gibi bize göre çok hızlı nesil üreten canlılar için böyle bir gözlem söz konusu olabilir. Bununla ilgili yapılan deneyler var. Bunlardan en ünlüsü Lenski deneyidir. Söz konusu deney 1988'de başlamıştır ve hala devam etmektedir. Deneyin temel amacı evrimi laboratuvar ortamında gözlemlemektir. Yalnız sizin sorunuz türleşme üzerine olmuş. Her mutasyon yeni bir tür yaratmaz. Mutasyonları gözlemlemek türleri gözlemlemekten çok daha kolaydır. Bir türün başka bir türe dönüşmesi için çok yüksek bir zaman diliminde çok sayıda mutasyona ihtiyaç vardır.

Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı Lenski Deneyi
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Önümüzdeki yolculuğun bir sonu olduğunu bilmek güzel. Nihayetinde önemli olan, yolculuğun kendisi.”
Ursula K. LeGuin