Puan Ver
0
Puan Ver

Türkiye'nin hangi noktasından yükselmeye başlarsak ilk defa hangi irtifada ucundan kıyısından da olsa 4 denizi de aynı anda görebiliriz?

Hava şartlarının en iyi olduğu, bulut, sis ve benzeri durumların görüşü engellemediği varsayılan bir günde türkiye üzerindeki hangi noktadan yükselmeye başladığımızda en erken hangi yükseklikte 4 denizi de aynı anda görebiliriz. Benim tahminim eskişehir'in güneydoğusunda bir noktada olduğu. Sizce?

1
Utku Duran 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Öncelikle ışık, ışık hızında hareket ettiği için mesafenin bir önemi yok :)

Eğer görüş mesafesi sonsuz ve yükseltiler engel oluşturmuyorsa; deniz seviyesinin üstündeki herhangi bir yerden aynı anda görebilirdik.

Tabii dünya yüzeyinin eğikliğini de hesaba katmak gerekir. Öyleyse dört deniz için; her birine teğet ve bu denizlerin ortasındaki kara ile yani Türkiye ile mümkün olan en küçük açıyı yaptığı düzlemler çizip bu dört teğet düzlemin birleştiği koordinat diyebiliriz. 

Diğer türlü ayrıntılı veri ve hesaplama isteyen belirsiz bir soru. Verileri elde ettiğinde vektör fiziğini kullanarak soruyu çözebilirsin.

Not: Bu bir mühendislik problemi ise işin içine maliyet de gireceği için sonuç hiç ummadığın gibi çıkabilir :D

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
İlgili Yazılarımız
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilgisayarlardan nefret edenlerle ilgili sorun şudur: Gerçekte bilgisayarlardan değil, üşengeç bilgisayar programcılarından nefret ederler.”
Larry Niven
Geri Bildirim Gönder