Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Türkiye'de bilimsel çalışmaları en çok destekleyen, kimya, biyoloji gibi bölümleri okumak açısından en avantajlı üniversite hangisidir?

9 gün sonra üniversite sınavına gireceğim. Kimya, moleküler biyoloji ve genetik bölümlerinden çap yapmayı düşündüm hep. Amacım evrimle alakalı bilimsel çalışmalar yürütmek. Kimya okumamın bir faydası olur mu? Sadece biyoloji okumak daha mı iyidir, değil midir, açıklarsanız sevinirim.

2
297 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Evrim öyle bir şey ki pozitif bilimlerin her alanında evrimsel çalışma yapabilirsin. Fakat şunu da demeden geçmeyeyim pozitif bilimler arasından biyoloji dalında daha çok çalışma alanı bulacaksın. Türkiye'de maalesef spesifik bir evrimsel biyoloji bölümü yok. Bunu için moleküler biyoloji, tıp, biyoloji okuyup evrim ve genetik üzerine çalışmalar yapabilirsin. Kendini bu konuda geliştirip, yurtdışında yüksek lisans yapabilirsin.

Evrimin kimya dalında kullanılması oluşturulan bir çalışma nobel ödülü kazanmasıyla bu alana ilgi son zamanlarda arttı. Kimya alanına ilgin varsa bu konuda çalışmalar yapıp bir nobel de sen alabilirsin. Kim bilir?

Üniversite konusunda en yüksek derecedeki üniversiteleri tercih etmelisin. Koç Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi gibi üniversiteler alanlarında en iyileri. Hedefin bunlar olmalı.Sınavında başarılar dilerim. Her şey istediğin gibi olsun.

254 görüntülenme
Öne Çıkarılan Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Şimdiden sınavınde başarılar dilerim. 

Üniveriste ve bölüm tercihinde öncelikle çift anadal, yandal, bölüm değiştirme gibi planları yapmamanı tavsiye edrim. Zevk alabileceğin bir bölüm ve bilimsel kültürü yüksek olan bir üniversitedeysen zaten bu kapılar önünde akademik başarın ve azminle orantılı olarak açılacaktır. 

Birçok bölümün sana vereceği altyapı evrim konusunda araştırmalar yapmana zemin hazırlayacaktır. Kimya, fizik, matematik bölümleri hatta jeoloji mühendisliği bölümü, arkeoloji bölümü hatta hatta sosyoloji ve felsefe bölümleri bile bu konuda çalışmalar yapabileceğin alanlar yaratabilirler sana. Tabi ki biyoloji ve moleküler biyoloji bölümleri bu konuda çalışma yapmanı çok daha kolay kılacaklardır. 

ODTÜ hayallerini gerçekleştirebilman açısından iyi bir tercih olur. Tabi ki diğer köklü ve bilim kültürü yerleşmiş üniversiteleri de düşünmelisin. Başarılar dilerim.

204 görüntülenme
Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
İlgili Yazılarımız
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer size yanlış soruları sordurmayı başarabilirlerse, cevaplar konusunda endişelenmelerine gerek kalmaz.”
Thomas Pynchon