Puan Ver
0
Puan Ver

Türkiye'de bilimsel çalışmaları en çok destekleyen, kimya, biyoloji gibi bölümleri okumak açısından en avantajlı üniversite hangisidir?

9 gün sonra üniversite sınavına gireceğim. Kimya, moleküler biyoloji ve genetik bölümlerinden çap yapmayı düşündüm hep. Amacım evrimle alakalı bilimsel çalışmalar yürütmek. Kimya okumamın bir faydası olur mu? Sadece biyoloji okumak daha mı iyidir, değil midir, açıklarsanız sevinirim.

2
Dilek Şevik 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

Evrim öyle bir şey ki pozitif bilimlerin her alanında evrimsel çalışma yapabilirsin. Fakat şunu da demeden geçmeyeyim pozitif bilimler arasından biyoloji dalında daha çok çalışma alanı bulacaksın. Türkiye'de maalesef spesifik bir evrimsel biyoloji bölümü yok. Bunu için moleküler biyoloji, tıp, biyoloji okuyup evrim ve genetik üzerine çalışmalar yapabilirsin. Kendini bu konuda geliştirip, yurtdışında yüksek lisans yapabilirsin.

Evrimin kimya dalında kullanılması oluşturulan bir çalışma nobel ödülü kazanmasıyla bu alana ilgi son zamanlarda arttı. Kimya alanına ilgin varsa bu konuda çalışmalar yapıp bir nobel de sen alabilirsin. Kim bilir?

Üniversite konusunda en yüksek derecedeki üniversiteleri tercih etmelisin. Koç Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi gibi üniversiteler alanlarında en iyileri. Hedefin bunlar olmalı.Sınavında başarılar dilerim. Her şey istediğin gibi olsun.

Favorilerime Ekle
0
Puan Ver
0
Puan Ver

Şimdiden sınavınde başarılar dilerim. 

Üniveriste ve bölüm tercihinde öncelikle çift anadal, yandal, bölüm değiştirme gibi planları yapmamanı tavsiye edrim. Zevk alabileceğin bir bölüm ve bilimsel kültürü yüksek olan bir üniversitedeysen zaten bu kapılar önünde akademik başarın ve azminle orantılı olarak açılacaktır. 

Birçok bölümün sana vereceği altyapı evrim konusunda araştırmalar yapmana zemin hazırlayacaktır. Kimya, fizik, matematik bölümleri hatta jeoloji mühendisliği bölümü, arkeoloji bölümü hatta hatta sosyoloji ve felsefe bölümleri bile bu konuda çalışmalar yapabileceğin alanlar yaratabilirler sana. Tabi ki biyoloji ve moleküler biyoloji bölümleri bu konuda çalışma yapmanı çok daha kolay kılacaklardır. 

ODTÜ hayallerini gerçekleştirebilman açısından iyi bir tercih olur. Tabi ki diğer köklü ve bilim kültürü yerleşmiş üniversiteleri de düşünmelisin. Başarılar dilerim.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
İlgili Yazılarımız
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kanıtın yokluğunda ileri sürülen fikirlere ne denir, biliyor musunuz? Önyargı.”
Michael Crichton
Geri Bildirim Gönder