Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Türkiye'de akademik yayıncılıkta kötü bir noktada mı?

Ortalıkta aşağıdaki bağlantıda gösterdiğim gibi bir görsel dolaşıyor. Bu ne kadar doğru? Ne anlama geliyor?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Ben de bu sayıları birkaç gündür görüyorum. Bu sayılardan yola çıkarak yapılan çıkarımlar epey saçma.

Nature Index'in ne olduğunu bilmeyenler, bu sonuçları doğal olarak yanlış değerlendiriyorlar. Önce bu istatistiğin ne olduğunu anlamak gerekiyor.

Attığınız görseldeki sayılar nereden geliyor, neye göre alınmış bilemiyorum; ancak örneğin 1 Aralık 2017-30 Kasım 2018 arası yayınlanan makale sayısı burada.

Nature Index'in taradığı dergiler ise burada.

"Bunlar gerçek değil, asıl sayılar böyle." diyen birçok yorum gördüm; bunlar elmayla armutu karıştırıyorlar. "Kim bilir bunlardan kaç tanesi intihal!" diye soranlar da yanılıyor; çünkü Nature Index'te kullanılan dergiler kaliteli dergiler.

Bu index, Nature dergisinin özel olarak yayınladığı, istatistikler bir takım sonuçlar elde etmek için kullandığı bir index. Normalde Amerika'dan çıkan makale sayısı da o kadar az değil mesela.

Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Tek kitaplı insandan korkarım.”
Thomas Aquinas
Geri Bildirim Gönder