Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Seher Türk
Seher Türk
1,489 UP
Üye
1

Türkiye'yi 10 yılda nasıl Avrupa ülkesi konumuna getirebiliriz?

265 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

Getiremeyiz. Bu, olanaksız.

Bir ülkenin gelişmiş, zengin, ileri bir ülke olması, onlarca hatta yüzlerce yıl süren devasa felsefi, toplumsal, sosyal, bilimsel, politik gelişmelerin ve çalışmaların sonucu olarak ulaşılan bir durum. Bir ülke önce kendisini aşağıya çeken, çözülmediği takdirde ilerlemenin olanaksız olduğu toplumsal sorunlar konusunda çözümler bulmalı. Türkiye için Türk-Kürt, Alevi-Sünni, türban, lgbti, inançlı-ateist gibi, toplumsal ölçekte, insanların zihninde çözülmesi gereken ayrım ve sorunlar. Bu sorunların çözülmesi nesiller sürüyor. Bu ülkede, dedesinin türbana, eşcinsele, ateiste, yobaza bakışını aynen sürdüren milyonlar var. Türkiye henüz bu aşamada. Bunları çözebileceğimize dair en küçük bir gösterge yok.

Tüm Reklamları Kapat

Bunları çözdük diyelim. Bundan sonra sağlam, bilime dayalı, planlı bir eğitim sistemi oluşturmak ve uygulamak lazım. Politikanın, siyasetin, devletin, eğitim kurumlarına karışmadığı, onlara akıl öğretmek yerine onların akıllarına uyum göstereceği bir eğitim yönetimi anlayışı. Bunu yapmak ve sonuçlarını almak ise bir ya da iki nesil sürüyor. 20-30 yıl civarı.

İyi eğitim almış bir nesil çalışma hayatına girince onlara, ileri dünya prensip ve kurallarına bağlı olarak çalışıp üretecek bir çalışma dünyası sunmak gerekiyor. Liyakate göre seçilen milyonlarca çalışanın çalışıp üretmesine olanak veren bir çalışma dünyası. Tanıdığın, şu bu partiden gelen selamla işe alınanın, patronun en güzel popolu kadını yardımcısı olarak kabul etmediği, gerçekten hak edenin hak ettiği işi alıp özgürce çalışabildiği bir çalışma hayatı.

Tüm Reklamları Kapat

Çalışma dünyası değerli fikirler, ürünler, tasarımlar üretmeye başlayınca da bu üretim dünyasını, uluslararası platformda pazarlayabilecek bir dış işleri politikası, reklam anlayışı, açıklık siyaseti ve dünya çağında bir açılım süreci planlanmalı. BU da en az bir nesil sürer.

Bu aşamadan sonra da ülkenin, kültürel zenginliğini dünyaya tanıtacak bir sanatsal ve kültürel devrim yaşanmalı. Dünya Türk filmi izlemeli, Türk müziği dinlemeli, Türk dansını görmeli, Türk modacılarının çizimlerini beğenmeli, Türk boksörünün tarzını görmeli, Türk mankenin güzelliğini ve zarafetini tecrübe etmeli vs. Türklüğe ait sayısız fikir, estetik yaratım, üslup vs. dünyaya tanıtılmalı. Ama bu tanıtım ve yayılım da asla ırkçı ve milliyetçi bir yaklaşımla değil aksine Dünyanın kültür mirasına saygı duyup ona katkı yapma ruhu ile yapılmalı. BU da en az iki nesil sürer. (Çeşitli alanlarda Dünyada başarılı olmuş kişiliklerimiz yok değil ama onlar hemen her bireysel ve tekil başarılar. OLması gereken ise toplu bir kalkınma)

Dünyanın gelişmiş ülkelerinin hemen hepsinin, bu aşamaların her birini yıllar önce aştığını görebilirsiniz. En yakın zamanlı örnek Kore. Kore, 50 yıl önce başladı ve ancak bugün yatırımlarının meyvelerini almaya başladı. Bugün teknolojide, sanayide, sanatta, sporda Kore Dünyanın en iyileri arasında. Bizim bu aşamalarını bırakın 10 yıl, 50 yılda bile geçmemiz olanaksız. Çünkü bu yönde hiç bir eğilim, çaba, çalışma, planlama yok.

Özetle... Yaşınızı bilmiyorum ama üzgünüm ki siz ve ben de dahil bu cevabı okuyan hiç kimse, Türkiye'nin Kore ya da başka ilerlemiş ülkelerin seviyesine çıktığını asla göremeyecek

Bu çizdiğim tablonun aşılabilmesi için tek bir olasılık var. O da benzersiz, deha seviyesinde bir liderin dünyaya gelerek, ülkesi için kendisini feda ederek her şeyi değiştirmesi. Gelin görün ki böyle dehalar dünyaya ancak yüzyılda bir geliyor. Ve biz hakkımızı geçtiğimiz yüzyılda kullandık. Bu yüzyılda bir deha kişiliğin tekrar Türkiye'den çıkması çok düşük bir olasılık. O nedenle onun değerini bilsek ve 100 yıl öncesinden bize tuttuğu ışığı izlesek bu bile yeterli ama onu da yapmıyoruz hatta o ışığı bile karartmaya çalışıyoruz. O nedenle durum bu...

171 görüntülenme
5
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close