Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1
Türkiye'yi 10 yılda nasıl Avrupa ülkesi konumuna getirebiliriz?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge Kozmoloji meraklısı.

Getiremeyiz. Bu, olanaksız.

Bir ülkenin gelişmiş, zengin, ileri bir ülke olması, onlarca hatta yüzlerce yıl süren devasa felsefi, toplumsal, sosyal, bilimsel, politik gelişmelerin ve çalışmaların sonucu olarak ulaşılan bir durum. Bir ülke önce kendisini aşağıya çeken, çözülmediği takdirde ilerlemenin olanaksız olduğu toplumsal sorunlar konusunda çözümler bulmalı. Türkiye için Türk-Kürt, Alevi-Sünni, türban, lgbti, inançlı-ateist gibi, toplumsal ölçekte, insanların zihninde çözülmesi gereken ayrım ve sorunlar. Bu sorunların çözülmesi nesiller sürüyor. Bu ülkede, dedesinin türbana, eşcinsele, ateiste, yobaza bakışını aynen sürdüren milyonlar var. Türkiye henüz bu aşamada. Bunları çözebileceğimize dair en küçük bir gösterge yok.

Bunları çözdük diyelim. Bundan sonra sağlam, bilime dayalı, planlı bir eğitim sistemi oluşturmak ve uygulamak lazım. Politikanın, siyasetin, devletin, eğitim kurumlarına karışmadığı, onlara akıl öğretmek yerine onların akıllarına uyum göstereceği bir eğitim yönetimi anlayışı. Bunu yapmak ve sonuçlarını almak ise bir ya da iki nesil sürüyor. 20-30 yıl civarı.

Bu Reklamı Kapat

İyi eğitim almış bir nesil çalışma hayatına girince onlara, ileri dünya prensip ve kurallarına bağlı olarak çalışıp üretecek bir çalışma dünyası sunmak gerekiyor. Liyakate göre seçilen milyonlarca çalışanın çalışıp üretmesine olanak veren bir çalışma dünyası. Tanıdığın, şu bu partiden gelen selamla işe alınanın, patronun en güzel popolu kadını yardımcısı olarak kabul etmediği, gerçekten hak edenin hak ettiği işi alıp özgürce çalışabildiği bir çalışma hayatı.

Çalışma dünyası değerli fikirler, ürünler, tasarımlar üretmeye başlayınca da bu üretim dünyasını, uluslararası platformda pazarlayabilecek bir dış işleri politikası, reklam anlayışı, açıklık siyaseti ve dünya çağında bir açılım süreci planlanmalı. BU da en az bir nesil sürer.

Bu aşamadan sonra da ülkenin, kültürel zenginliğini dünyaya tanıtacak bir sanatsal ve kültürel devrim yaşanmalı. Dünya Türk filmi izlemeli, Türk müziği dinlemeli, Türk dansını görmeli, Türk modacılarının çizimlerini beğenmeli, Türk boksörünün tarzını görmeli, Türk mankenin güzelliğini ve zarafetini tecrübe etmeli vs. Türklüğe ait sayısız fikir, estetik yaratım, üslup vs. dünyaya tanıtılmalı. Ama bu tanıtım ve yayılım da asla ırkçı ve milliyetçi bir yaklaşımla değil aksine Dünyanın kültür mirasına saygı duyup ona katkı yapma ruhu ile yapılmalı. BU da en az iki nesil sürer. (Çeşitli alanlarda Dünyada başarılı olmuş kişiliklerimiz yok değil ama onlar hemen her bireysel ve tekil başarılar. OLması gereken ise toplu bir kalkınma)

Bu Reklamı Kapat

Dünyanın gelişmiş ülkelerinin hemen hepsinin, bu aşamaların her birini yıllar önce aştığını görebilirsiniz. En yakın zamanlı örnek Kore. Kore, 50 yıl önce başladı ve ancak bugün yatırımlarının meyvelerini almaya başladı. Bugün teknolojide, sanayide, sanatta, sporda Kore Dünyanın en iyileri arasında. Bizim bu aşamalarını bırakın 10 yıl, 50 yılda bile geçmemiz olanaksız. Çünkü bu yönde hiç bir eğilim, çaba, çalışma, planlama yok.

Özetle... Yaşınızı bilmiyorum ama üzgünüm ki siz ve ben de dahil bu cevabı okuyan hiç kimse, Türkiye'nin Kore ya da başka ilerlemiş ülkelerin seviyesine çıktığını asla göremeyecek

Bu çizdiğim tablonun aşılabilmesi için tek bir olasılık var. O da benzersiz, deha seviyesinde bir liderin dünyaya gelerek, ülkesi için kendisini feda ederek her şeyi değiştirmesi. Gelin görün ki böyle dehalar dünyaya ancak yüzyılda bir geliyor. Ve biz hakkımızı geçtiğimiz yüzyılda kullandık. Bu yüzyılda bir deha kişiliğin tekrar Türkiye'den çıkması çok düşük bir olasılık. O nedenle onun değerini bilsek ve 100 yıl öncesinden bize tuttuğu ışığı izlesek bu bile yeterli ama onu da yapmıyoruz hatta o ışığı bile karartmaya çalışıyoruz. O nedenle durum bu...

144 görüntülenme
4
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et