Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Tüm sinir hücrelerinde ranvier boğum var mı?

Ranvier boğum
304 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
İrem Kaplan
İrem Kaplan
107K UP
Biyoloji Öğrencisi

Güzel soru, lise biyolojisinde daha çok haşır neşir olacaksınız bu konularla. Hatırladığım kadarıyla cevap vereyim sana.

Hayır. Her sinir hücresinde yani nöronda ranvier boğum bulunmaz. Ranvier boğumları, miyelinli sinir liflerinde görülen özel yapılanmalardır. Miyelin, sinir lifini çevreleyen bir izolasyon tabakasıdır ve bu tabakanın arasında, myelinin olmadığı belirli aralıklarda Ranvier boğumları bulunur.

Ranvier boğumları, sinir impulslarının hızlı bir şekilde iletilmesine yardımcı olurlar. Yani daha basit bir dille anlatacak olursak temsili bir çizim yapayım : ____-____-____-____-____ _ miyelin kılıflı kısım - ise ranvier boğum olsun. İmpulus ___ kısmında kesintisiz ilerlerken - kısmına gelince atlar. Bu da hız anlamında avantaj sağlar. Bu boğumlar, sinir hücresinin aksonundaki miyelin tabakasının olmadığı belirli noktalardır. Miyelinli sinir lifleri, genellikle periferik sinir sistemine aittir ve bu liflerde Ranvier boğumları bulunur.

Tüm Reklamları Kapat

Ancak, merkezi sinir sistemi (beyin ve omurilik) üzerindeki sinir lifleri genellikle miyelinsiz veya kısmen miyelinlidir ve bu nedenle Ranvier boğumlarına sahip olmazlar. Yani, Ranvier boğumları her nöronda yoktur.[1][2]

Kaynaklar

 1. Y. Önal. Sinir Sisteminin Yapı, Görev Ve İşleyişi (Sinir Sistemi-1) Biyoloji Konu Anlatımı Ders Notları | Biyoloji Portalı. Alındığı Tarih: 13 Ocak 2024. Alındığı Yer: Biyoloji Portalı | Arşiv Bağlantısı
 2. Biyolojix. Sinir Sistemi | Ayt Biyoloji | Biyolojix.com. (3 Ocak 2024). Alındığı Tarih: 13 Ocak 2024. Alındığı Yer: Biyolojix | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close