Sorulara Dön
0
Kimya

Topraktaki hangi asitler nasıl toprağı tanecikli hale getirir ve bunun yol açtığı pozitif veya negatif durumlar nelerdir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Topraktaki, sizin "tanecikli" dediğiniz yapıya biz toprakçılar "strüktür" diyoruz. Toprağı meydana getiren bileşenlerin oluşturduğu fiziki biçimlenme ve bunun ortaya çıkardığı yapı. Bu yapı, yani toprağı meydana getiren bileşenlerin dağılımı ve biçimleri de haliyle topraktaki boşlukların da varlığını ve biçimini belirleyen şey. Levha, blok, prizmatik, granüler vs. bir çok strüktür tipi var.

Asitlik, bu strüktür dediğimiz parametrenin direk tetikleyicisi ya da etkeni sayılmaz. Birbirinden kısmen etkilenen özellikteler ama bunların hepsi, yani hem asitlik hem de strüktür, başka etmenlerin sonucu gibiler.

Toprak asitliği ise, hammadde (ana kayaç tipi) kadar toprağın oluşum süreçlerini yüksek oranda etkileyip belirleyen iklim şartları ve bunun paralelinde biçimlenen bitki örtüsü ile ilgili. Toprağın hammaddesi yüksek oranda silikat dediğimiz silisyum temelli kayaçlardır. Kuarz, bazalt en çok bulunanlardandır. Bir miktar da demir bulunur. Bunlar zaten kayaçların ve yerkürenin en bol bulunan elementleri. Bunlar sıcaklık değişimleri, yağışlar vs. ile parçalana parçalana ufalanır ve kum, silt ve sonunda kil boyutuna küçülürler. Kil artık en küçük taneciktir ve potasyum olarak zengindir. Tabi toprakta potasyumdan başka bir çok element mevcut, anlattıkça konunun ne kadar uzun olduğunu fark ediyorum, şöyle toparlayayım :) ... Topraktaki bitki besin elemenletinin çoğu katyondur. Yani elektriksel yükleri (+) pozitiftir. Bunların varlığı da toprağı bazik yapar. Ve yani aslında toprak normalde pozitif elektriksel yapıdadır. Ancak bölge yağışlı bir bölge ise yağmurlar topraktaki katyonları yıkayıp topraktan uzaklaştırır ve toprak (+) özelliğini kaybedip asidik yani (-) olur. Karadeniz bölgesi toprakları gibi. Bu durumda bize blok strüktür yapısını getirir. Fazla yağmur toprağı bloklar halinde strüktüre iter. Ama buradan anlaşılacağı gibi toprağı bu hale getiren asitlik durumu değil daha çok toprağı asitliğe iten şeyin de ayrı bir strüktür oluşturması.

Ayrıca... Yağışlı bölgelerde bitki örtüsü daha zengin olduğu için toprağa bol miktarda bitkisel materyal düşer ve bu durumda da toprağın organik madde içeriği zengin olur. Organik madde de toprak strüktürünü destekleyen bir etkidir.

Dediğim gibi, konu uzun. Eş zamanlı düşünerek yazdım, yeterli bir cevap oldu mu bilemiyorum kusura bakmayın ama çok teknik bir konu bu. Temel olarak topraktaki strüktürü asitlik belirlemez ama ikisini de belirleyen şartlar ve dış etkiler nedeni ile bazı paralellikler kurulabilir.

108 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın