Puan Ver
3
Puan Ver

Topraksız tarım uygulamalarının insan ve ekosistem açısından zararları nelerdir? Peki organik olarak yapılabilir mi?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Topraksız tarım, kısaca, toprak yerine bitkilerin besin elementi içeren çözeltilerde yetiştirildiği üretim şeklidir. Üretim kontrollü koşullara sahip seralarda yapılmaktadır. Elde edilen ürünlerin diğer yöntemlerle üretilmiş tarım ürünlerinden bir farkı yoktur. Bu yüzden insanlar için zararlı değildir. Ancak yüksek maliyetli bir üretim yöntemidir. Ticari açıdan zarar söz konusu olabilir.

Arazi, su kullanımı ve enerji gereksinimleri açısından konvansiyonel yöntemlerle karşılaştırıldığında, suyu ve araziyi daha etkin bir şekilde kullanırken üretim için gerekli enerjinin yüksek olduğunu gösteren bir araştırma yapılmıştır. Başka bir araştırmada ise topraksız sistemlerde daha az su ve azot kullanıldığı tespit edilmiş. Su ve girdi kullanımı açısından bakıldığında çevre için daha iyi olabildiğine dair kanıtlar bulunmakta. 

Organik olarak yapılması, kullanılan girdiler organik tarım kurallarına uyduğu sürece, mümkündür ve yapılmaktadır. Ancak son yıllarda, özellikle Amerika'da, topraksız tarımın organik tarım fikrine aykırı (organik üretim toprakla olur şeklinde yapılan bir itiraz) bir yöntem olduğu bu yüzden ürünlerin organik kabul edilmemesi ve sertifika verilmemesi gerektiği tartışmaları devam etmektedir. 

 

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. ScienceDirect Topraksız tarımın enerji, su ve besin elementi etkilerinin karşılaştırmalı olarak incelendiği araştırma.
  2. ScienceDirect Şehirde topraksız üretimin çevreye etkilerinin araştırılması.
  3. PMC Topraksız ve konvansiyonel üretimde arazi, su ve enerji ihtiyaçlarının karşılaştırıldığı araştırma.
  4. GLP Organik tarım ve topraksız tarım tartışması.
  5. FOODDIVE Topraksız tarımın organik olarak sertifikalandırılmaması tartışması.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hep bir fizikçi olmak isterdim. Daha 6 yaşındayken, televizyonu tamir etmek üzere eve gelen teknisyene de böyle söylemiştim. O zamanlar bir fizikçinin ne iş yaptığına dair pek az fikrim olduğu aşikar.”
Horst Störmer
Geri Bildirim Gönder