Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
4
Puan Ver

Topraksız tarım uygulamalarının insan ve ekosistem açısından zararları nelerdir? Peki organik olarak yapılabilir mi?

1
717 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Topraksız tarım, kısaca, toprak yerine bitkilerin besin elementi içeren çözeltilerde yetiştirildiği üretim şeklidir. Üretim kontrollü koşullara sahip seralarda yapılmaktadır. Elde edilen ürünlerin diğer yöntemlerle üretilmiş tarım ürünlerinden bir farkı yoktur. Bu yüzden insanlar için zararlı değildir. Ancak yüksek maliyetli bir üretim yöntemidir. Ticari açıdan zarar söz konusu olabilir.

Arazi, su kullanımı ve enerji gereksinimleri açısından konvansiyonel yöntemlerle karşılaştırıldığında, suyu ve araziyi daha etkin bir şekilde kullanırken üretim için gerekli enerjinin yüksek olduğunu gösteren bir araştırma yapılmıştır. Başka bir araştırmada ise topraksız sistemlerde daha az su ve azot kullanıldığı tespit edilmiş. Su ve girdi kullanımı açısından bakıldığında çevre için daha iyi olabildiğine dair kanıtlar bulunmakta. 

Organik olarak yapılması, kullanılan girdiler organik tarım kurallarına uyduğu sürece, mümkündür ve yapılmaktadır. Ancak son yıllarda, özellikle Amerika'da, topraksız tarımın organik tarım fikrine aykırı (organik üretim toprakla olur şeklinde yapılan bir itiraz) bir yöntem olduğu bu yüzden ürünlerin organik kabul edilmemesi ve sertifika verilmemesi gerektiği tartışmaları devam etmektedir. 

 

646 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. ScienceDirect Topraksız tarımın enerji, su ve besin elementi etkilerinin karşılaştırmalı olarak incelendiği araştırma.
  2. ScienceDirect Şehirde topraksız üretimin çevreye etkilerinin araştırılması.
  3. PMC Topraksız ve konvansiyonel üretimde arazi, su ve enerji ihtiyaçlarının karşılaştırıldığı araştırma.
  4. GLP Organik tarım ve topraksız tarım tartışması.
  5. FOODDIVE Topraksız tarımın organik olarak sertifikalandırılmaması tartışması.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlara karşı işleyebileceğimiz en büyük suç, onlardan nefret etmek değil, onları umursamamaktır. Umursamazlık, insan dışılığın özüdür.”
George Bernard Shaw