Sorulara Dön
2
Evrim & Abiyogenez

Tırnaklar neden, ne zaman, nasıl evrimleşti?

Tırnaklar neden, ne zaman, nasıl evrimleşti?
1
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Pençeler 400 milyon ila 300 milyon yıl önce, dört ayaklı su hayvanları, tetrapodlar, karaya çıkarken evrimleşti. Pençeler genelde avlanma, tırmanma, kendini savunma, yeri kazma ve tımar gibi önemli konularda rol oynar. Primatlardaki tırnaklar sürüngenlerdeki pençelerden evrimleşmiş yapılardır. Tırnaklar pençelerin düzleştirilmiş versiyonlarıdır. Primatlarda küçük dallara tutunma, kavrama, elleri ve ayakları daha verimli kullanma gibi özelliklerden dolayı evrimleşmiştir. Yaklaşık 55 milyon yıl önce yaşayan ilkin primatlardan olan Teilhardina brandti türünde tımar pençeleri ve tırnaklar bulunmaktadır. İlk tırnakların bu türde oluştuğu düşünülmektedir .

Maymunlar, lemurlar ve diğerleri gibi primatlar, günlerinin büyük bir bölümünü ağaçlara tırmanarak, dallardan sarkarak ve bir şeyler kaparak geçirirler. Tüm bunları yapabilmek için, tutuşlarının güçlü kalması için geniş parmak uçlarına ihtiyaçları vardır. Tırnaklar öncelikle parmaklarının üst yüzeyini kaplar ve hassas damarlara koruma sağlar. Ayrıca, bu tırnaklar hayvanların bir şeyleri çizmesine ve kazmasına yardımcı olabilir. Eski primat atalarımızın yaşadığı yüksek orman kanopisinde, geniş parmak kemiklerine ve geniş, yassı tırnaklara sahip olmak, dar dallı ağaçları kavramak için kullanışlıydı. Tırnaklar, bir şeye bastırırken sert bir yüzey sağlayarak tutuşu daha da artırır. Tırnaklar çeşitli meyveleri kolaylıkla tutmamızı ve soymamızı sağlar (uzun süre meyvecil bir diyet benimsemiş hominidler için çok önemlidir). Tırnaklar aynı zamanda ilk insanların alet kullanmaya başlamasına da katkıda bulundu. Homo habilis türü yaklaşık 2,5 milyon yıl önce taş aletler kullanmaya başladı. Alet kullanımıyla birlikte tırnaklarımızda kayda değer değişimler yaşandı. Bunun sebebi, taş aletleri kullanmak yalnızca geniş parmak uçlarının sağlayabileceği çok sıkı ve güçlü bir tutuş gerektirmesindendir. Ayak parmaklarımız bipedalizm ve alet kullanımıyla birlikte atalarımız kadar işlevsel kullanamadığımız için kısmen işlevini yitirmiştir fakat ayak tırnakları düzgün bir yürüyüş için gereklidir. Tırnakların sert dış kaplaması, nesnenin etrafındaki tutuşumuzu çok daha sağlam ve hassas hale getirir. Bu nedenle vida, iğne, fıstık vb. küçük şeyleri bile kolayca toplayabiliriz. Neredeyse tüm primatlarda tırnak vardır, bazı istisnalar dışında. Strepsirrhine primatlarının, bir tımar pençesi ile donatılmış ikinci ayak parmağı dışında tüm parmaklarında tırnakları vardır. Tarsierlerin ikinci ve üçüncü ayak parmaklarında bir tımar pençesi vardır. Ayrıca bazı yeni dünya maymunlarında da pençeler bulunur. Bu tımar pençeleri, saç ve deride yaşayan parazitlerden kurtulmak için kullanılmıştır.

Bazı primatların parmak ve tırnak anatomisi
Bazı primatların parmak ve tırnak anatomisi
226 görüntülenme
2
Paylaş
2

Kaynaklar

  • Danielle Torrent. Researchers Discover Oldest Evidence Of Nails In Modern Primates. (20 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 20 Haziran 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Jeanna Bryner. Why Do We Have Fingernails?. (20 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 20 Haziran 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  • Amanda Meyer. Curious Kids: Why Do We Have Fingernails And Toenails?. (20 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 20 Haziran 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et