Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ramazan Haliloğlu
Üye
3

Tırnaklar neden, ne zaman, nasıl evrimleşti?

758 görüntülenme
Tırnaklar neden, ne zaman, nasıl evrimleşti?
Tırnaklar neden, ne zaman, nasıl evrimleşti?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Cevap
Mehmet Ali
Mehmet Ali
17K UP
bilimsever

Pençeler 400 milyon ila 300 milyon yıl önce, dört ayaklı su hayvanları, tetrapodlar, karaya çıkarken evrimleşti. Pençeler genelde avlanma, tırmanma, kendini savunma, yeri kazma ve tımar gibi önemli konularda rol oynar. Primatlardaki tırnaklar sürüngenlerdeki pençelerden evrimleşmiş yapılardır. Tırnaklar pençelerin düzleştirilmiş versiyonlarıdır. Primatlarda küçük dallara tutunma, kavrama, elleri ve ayakları daha verimli kullanma gibi özelliklerden dolayı evrimleşmiştir. Yaklaşık 55 milyon yıl önce yaşayan ilkin primatlardan olan Teilhardina brandti türünde tımar pençeleri ve tırnaklar bulunmaktadır. İlk tırnakların bu türde oluştuğu düşünülmektedir .

Maymunlar, lemurlar ve diğerleri gibi primatlar, günlerinin büyük bir bölümünü ağaçlara tırmanarak, dallardan sarkarak ve bir şeyler kaparak geçirirler. Tüm bunları yapabilmek için, tutuşlarının güçlü kalması için geniş parmak uçlarına ihtiyaçları vardır. Tırnaklar öncelikle parmaklarının üst yüzeyini kaplar ve hassas damarlara koruma sağlar. Ayrıca, bu tırnaklar hayvanların bir şeyleri çizmesine ve kazmasına yardımcı olabilir. Eski primat atalarımızın yaşadığı yüksek orman kanopisinde, geniş parmak kemiklerine ve geniş, yassı tırnaklara sahip olmak, dar dallı ağaçları kavramak için kullanışlıydı. Tırnaklar, bir şeye bastırırken sert bir yüzey sağlayarak tutuşu daha da artırır. Tırnaklar çeşitli meyveleri kolaylıkla tutmamızı ve soymamızı sağlar (uzun süre meyvecil bir diyet benimsemiş hominidler için çok önemlidir). Tırnaklar aynı zamanda ilk insanların alet kullanmaya başlamasına da katkıda bulundu. Homo habilis türü yaklaşık 2,5 milyon yıl önce taş aletler kullanmaya başladı. Alet kullanımıyla birlikte tırnaklarımızda kayda değer değişimler yaşandı. Bunun sebebi, taş aletleri kullanmak yalnızca geniş parmak uçlarının sağlayabileceği çok sıkı ve güçlü bir tutuş gerektirmesindendir. Ayak parmaklarımız bipedalizm ve alet kullanımıyla birlikte atalarımız kadar işlevsel kullanamadığımız için kısmen işlevini yitirmiştir fakat ayak tırnakları düzgün bir yürüyüş için gereklidir. Tırnakların sert dış kaplaması, nesnenin etrafındaki tutuşumuzu çok daha sağlam ve hassas hale getirir. Bu nedenle vida, iğne, fıstık vb. küçük şeyleri bile kolayca toplayabiliriz. Neredeyse tüm primatlarda tırnak vardır, bazı istisnalar dışında. Strepsirrhine primatlarının, bir tımar pençesi ile donatılmış ikinci ayak parmağı dışında tüm parmaklarında tırnakları vardır. Tarsierlerin ikinci ve üçüncü ayak parmaklarında bir tımar pençesi vardır. Ayrıca bazı yeni dünya maymunlarında da pençeler bulunur. Bu tımar pençeleri, saç ve deride yaşayan parazitlerden kurtulmak için kullanılmıştır.

Tüm Reklamları Kapat

Bazı primatların parmak ve tırnak anatomisi
Bazı primatların parmak ve tırnak anatomisi
270 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Danielle Torrent. Researchers Discover Oldest Evidence Of Nails In Modern Primates. (20 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 20 Haziran 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
  2. Jeanna Bryner. Why Do We Have Fingernails?. (20 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 20 Haziran 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
  3. Amanda Meyer. Curious Kids: Why Do We Have Fingernails And Toenails?. (20 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 20 Haziran 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Dizleriniz Neden Gıcırdıyor?
Dizleriniz Neden Gıcırdıyor?
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Bu Sıradan Taş, Neden Turuncu Parlıyor? | Yooperlite Taşının Sırrı!
Bu Sıradan Taş, Neden Turuncu Parlıyor? | Yooperlite Taşının Sırrı!
Yürürken Neden Bunu Yapıyorsunuz?
Yürürken Neden Bunu Yapıyorsunuz?
Kalbin İçinde Ne Var? Açıp Bakalım!
Kalbin İçinde Ne Var? Açıp Bakalım!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close