Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
10

The Martian filimindeki gibi; Mars toprağını ve dünyadan getirdiğimiz suyu kullanarak, dünyada bulunan bir bitkiyi yetiştirebilir miyiz?

370 görüntülenme
The Martian filimindeki gibi; Mars toprağını ve dünyadan getirdiğimiz suyu kullanarak, dünyada bulunan bir bitkiyi yetiştirebilir miyiz?
The Martian filimindeki gibi; Mars toprağını ve dünyadan getirdiğimiz suyu kullanarak, dünyada bulunan bir bitkiyi yetiştirebilir miyiz?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Şahin Tutuş
Şahin Tutuş
62K UP
Elektronik teknisyeni

Filmdeki gibi Dünya ortamı oluşturarak elbette bitki yetiştirilebilir. Fakat Mars ortamında bitki yetiştireceğim derseniz iş değişir. Emre beyin bahsettiği gibi toprağa ihtiyaç yok. Hatta İstanbul Alibeyköy'de de topraksız tarım yapan bir firma bulunmakta.[1] Bitkinin suyuna gerekli vitamin ve mineraller eklenerek ve gerekli aydınlatma sağlanarak yapılan topraksız tarımın bir faydası da topraktan hastalık bulaşma riskinin sıfıra inmesidir. Bu anlamda Mars'ta bir gün tarım yapılacaksa bu topraksız olacaktır.

Asıl sorunumuz ise düşük atmosfer basıncı. Mars'ın atmosferi çok ince olduğu için CO² ve oksijen gibi gazlar yeteri kadar bulunsa bile düşük atmosfer basıncı muhtemelen birçok konuda engel teşkil edecektir. Kaldı ki yeteri kadar karbondioksit de bulunmamaktadır.[2]

Bunların yanı sıra 2 nolu eklediğim kaynakta görülebileceği gibi Mars ortamı ısıtılmadan yani yapay bir küresel ısınma yaratılmadan yapılacak her deneme başarısızlığa mahkum olacaktır. Bir diğer sorunumuzda aydınlatma olacaktır. Mars ortamındaki ışığın yeterli seviyede olup olmadığı araştırılması gereken bir konu. Başka bir sorun ise kum fırtınaları. Nasa dahi Mars araçlarının güneş panellerinin kumla kaplanması sorunu ile mücadele etmektedir.[3]

Tüm Reklamları Kapat

Sonuç olarak kontrollü bir ortam haricinde direkt Mars yüzeyinde bir tarım için aşılması gereken birçok problem bulunmaktadır.

Kaynaklar

 1. The Root İstanbul. Topraksız Tarım. (11 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 2 Kasım 2022. Alındığı Yer: The Root İstanbul | Arşiv Bağlantısı
 2. Kozann. Mars’ı Dünyalaştırmak Için Yeterli Karbondioksit Var Mı? » Kozan Demircan. (2 Ağustos 2018). Alındığı Tarih: 2 Kasım 2022. Alındığı Yer: Kozan Demircan | Arşiv Bağlantısı
 3. E. Howell. Dust Problems Draining Power From Nasa's Insight Mars Lander. (29 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 2 Kasım 2022. Alındığı Yer: Space | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Emre Ayhan
Emre Ayhan
13K UP
Ziraat mühendisi-öğrenci

Bitkilerin yaşamak için toprağa ihtiyacı olduğuna dair bir kanı var. Halbuki bitkiler yaşamak için illa toprağa ihtiyaç duymaz. Toprak bitkilere ayakta durmaları için destek ve gerekli mineral maddeleri sağlar. Topraksız tarım günümüzün güncel konularından biri. Mars toprağı eğer içinde bitkiye toksik etki yapacak herhangi bir madde içermiyor ve bitki için gerekli besin maddelerini sağlıyorsa, o bitkinin o toprakta yaşama ihtimali oldukça yüksek.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close