Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Terlemenin evrime olan katkisi nedir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bu soruya "Neden Terleriz" şeklinde bakalım. Öncelikle terlemek vücut ısısını düzenler. Yani aslında terlemek, homeostazi(iç dengemiz) için vücudumuzun verdiği bir yanıttır. İnsan vücudunun beden ısısını koruması hayati önem taşır. Bunun için hipotalamus tarafından ekrin ter bezlerimiz uyarılır ve üretilen ter yoluyla vücut ısımız dengelenir.

Terlemenin vücut ısısını düzenlemek haricinde başka faydaları da vardır. Terlemek mikropları da öldürür. Terimizde bulunan peptitler doğal mikrop öldürücülerdir.

Ayrıca terlediğimiz sürede vücut normal ısısına kavuşabilsin diye dolaşım hızımız da artar. Dolaşım hızımız arttığı için toksinlerin çoğu deri gözeneklerinden dışarı atılır. Dolayısıyla temizlenir.

Ayrıca terlemek stresi azaltır. Terlediğimizde oluşan nem ve ısı sayesinde kaslarımız ısınır. Bu da stres kaynaklı kas gerilimini ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olur.

Hayatta kalmamız için veya vücudumuzun sağlıklı koşulda çalışmasını kolaylaştırdığı için terlemek büyük bir avantajdır aslında. Bu nedenle de evrimsel süreçte bize fayda sağlamıştır diyebiliriz.

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. evrimagaci.org Evrim Ağacı: "Neden Terleriz?"
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dedikodu, mazlumların uyuşturucusudur.”
Erica Jong
Geri Bildirim Gönder