Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yusuf Ocak
Yusuf Ocak
7K UP
Üye
0

Teorik olarak gezegenimizdeki "enerji" bitebilir mi?

314 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Alperen Yuncu
Alperen Yuncu
35K UP
Fizik doktora öğrencisi

Enerjiden kastınızın tam olarak ne olduğuna göre bu soru farklı şekillerde yorumlanabilir.

Ekosistem genel olarak bütün enerjisini Güneşten alır. Buna bütün yenilenebilir enerji kaynakları da dahil. Rüzgardan tutun da hayvanlara, denizlerdeki akıntılardan akarsulara kadar hepsinin sahip olduğu enerji dönüp dolaşıp güneşten gelmektedir. Yani güneş parladığı sürece bu enerjiler devir dayıma devam edecekler ama tabi güneş sonsuza kadar parlamıyacak. 5 milyar yıl sonra güneş kırmızı deve dönüşüp dünyanın yörüngesi kadar büyüyüp dünyaya çok yakın bir hale gelecek, 7.6 milyar yıl sonra ulaşabileceği en büyük boyuta çıkıp dünya yörüngesinin 1.2 katı bir büyüklüğe ulaşacak sonra yakacak bir şeyi kalmadığında ise yaklaşık 10 milyar yıl sonra tekrar küçülüp bir beyaz cüceye dönüşecek. Kırmızı dev olduğunda şu ankinden 3000 kat daha parlak olacak ama beyaz cüceler inanılmaz sıcak gök cisimleri olmalarına rağmen pek parlak değiller. Sonrasında ise yavaş yavaş soğuyarak kahverengi cüceye doğru ilerleyecek ve gittikçe sönükleşecek. Tabi daha kırmızı dev evresinde dünyayı yutacağını düşünürsek dünyadaki enerji diye bir şey tanımlı olmayacak.[1][2][3] Yani dünya yok olana kadar güneşten enerji gelmeye devam edecek ve dünyadaki enerjiden kastın yenilenebilir enerji kaynakları veya canlıların kullandığı enerji ise durum bu.

Tüm Reklamları Kapat

Yukarda bahsettiklerim güneşin enerjisi onu değil dünyanın kendi iç enerjisinden bahsediyorsan, yani magma, yanardağ patlamaları kıta hareketliliğinden kaynaklanan depremler veya jeotermal enerji(güneşten beslenmeyen tek yenilenebilir enerji kaynağımız) falansa bunları kaynağı yerkürenin çekirdeğinin sıcak olmasıdır ve o soğuyana kadar bunlar tükenmeyecektir teoride tabiki zamanla soğuyacak soğuduktan sonra bu enerjiler tükenecek ama bunun onlarca milyar yıl süreceği tahmin ediliyor (yaklaşık 90 milyar yıl) ki bu sefere zarfında günei dünyayı çoktan yutmuş olacak.

Ama kastın ana enerji kaynağı olarak kullandığımız fosil yakıtlar veya nuclear enerji için kullandığımız uranyum reservelerimizin ne kadar sürede tükeneceği ise, şu anki enerji tüketimimiz ve bu tüketimdeki artış trendleri göze alındığında tahminler şu yönde:

 • Petrol 51 yıl[4]
 • Doğalgaz 53 yıl[4]
 • Kömür 114 yıl[4]
 • Uranyum 200 yıl[5]

Ama buna benzer eskş tahminleri taratınca çoğu zaman tüketimizin bu tip raporların en yüksek tahminlerinden daha yüksek çıktığı da bir gerçek.

176 görüntülenme

Kaynaklar

 1. J Arnst. When Will Sun Explode. (19 Aralık 2021). Alındığı Tarih: 28 Ocak 2022. Alındığı Yer: livescience | Arşiv Bağlantısı
 2. D Appell. The Sun Will Eventually Engulf Earth--Maybe. (1 Eylül 2008). Alındığı Tarih: 28 Ocak 2022. Alındığı Yer: scientificamerican | Arşiv Bağlantısı
 3. M Wall. The Sun Will Turn Into A Giant Crystal Ball After It Dies. (9 Ocak 2019). Alındığı Tarih: 28 Ocak 2022. Alındığı Yer: space | Arşiv Bağlantısı
 4. Met group. When Will Fossil Fuels Run Out?. (28 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 28 Ocak 2022. Alındığı Yer: Met group | Arşiv Bağlantısı
 5. scientificamerican. How Long Will The World's Uranium Supplies Last?. (28 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 28 Ocak 2022. Alındığı Yer: scientificamerican | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Süper Askerler: İnsanlar, Diğer Maymunlar ile Çiftleşebilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Kargalar 200 Yıl Yaşıyor Olabilir mi?
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Piyango Nasıl Kazanılır? (GARANTİLİ)
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Kendi Kendine Konuşanlar Deli mi?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close