Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Teknoloji gelişimi evrimi negatif etkiler mi?

150 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Esat Kudret
Esat Kudret
119K UP
Akıl yürütmeyi öğrenmeye çalışan bir öğretmenim.

Evrim: Kalan sağlar bizimdir!

Evrim, biyolojik olarak özetle: Popülasyondaki gen ve özellik dağılımının nesiller içerisinde seçilim baskısıyla değişmesidir. Ve bu değişim aynı zamanda yeni duruma uyum adını alır. Buna uyum sağlayanlar yoluna devam eder, sağlayamayanlar elenir.

Bu nedenle biyolojik evrim açısından pozitif veya negatif ifadesi geçerli değildir. Bu ifade ancak bu süreçte elenenler için ve negatif olarak, yola devam edenler için ve pozitif olarak değerlendirilebilir. Fakat hükmü de yoktur.

Tüm Reklamları Kapat

Popülasyondaki gen ve özellik dağılımının nesiller içerisinde değişmesini zorlayan seçilim baskısı, sadece doğanın kendiliğinden yarattığı baskıyı içermez.

Türümüzün kültürel olarak ve doğaya içkin ve bir parçası oluşundan dolayı yarattığı her şey ve bunun yaratacağı her seçilim baskısı da evrime içkindir. Yani evrimsel sürecin içindedir.

Bu süreçte bir kartalın kabuğunu kırıp içini yiyebilmek için bir kaplumbağayı yüksekten kayalık bir alana atması, bir maymunun ceviz kırabilmek için taş kullanması, bir karınca kolonisinin devasa yuvalar inşa etmesi ile biz insanların muazzam teknolojisi doğa ve evrim nazarında aynı şeydir.

Zaten biyolojik evrim açısından negatif veya pozitif ifadelerinin bir anlamı yoktu. Dolayısı ile kültürel ad ile de olsa teknolojinin kendisinin de zamanla popülasyondaki gen ve özellik dağılımının, nesiller içerisinde seçilim baskısına vesile olması sadece ve sadece biz (insan) merkezli bir negatif yahut pozitif değerlendirmenin öznesi olabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Çünkü pozitif, negatif, iyi, kötü, yararlı, yararsız, doğru, yanlış vb. biz merkezli tanımlamaların ne doğa ne de biyolojik evrim nezdinde bir karşılığı yoktur. Doğanın ve ona tabi olan biyolojik evrimin kendisi için tek bir karşılaştırma vardır. O da yeni duruma uyum sağlayan (yola devam eden) ile uyum sağlayamayıp elenen karşılaştırmasıdır.

Bu nedenle teknoloji elbette ki evrimsel işleyişin bir parçası oluşumuzdan dolayı evrimin seyrine etki eder, fakat bunun negatif yada pozitif olup olmaması sadece bizim için geçerli bir tanımlamadır. Evrimin böyle bir derdi yoktur. Kalan sağlar bizimdir der ve yoluna devam eder. (Bildiğim kadarı ile...)

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close