Puan Ver
6
Puan Ver

Tek hücreli canlılara öz farkındalık deneyi yapmak mümkün müdür?

İletişim kuramadığımız canlılar yada cansızlar için bilinçsiz diyerek geçiştirmek pek makul bir fikir gibi gelmiyor. Eğer bilinçsiz hareket ettiği düşünülüyor ise ispatı nedir? Kendi bilincimizden emin olamaz iken bir canlıya bilinçsiz diyerek nasıl bir farkı ön planda tutuyoruz?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Konu hakkında fikir sahibi değilim fakat Çağrı Mert Bakırcı'nın bilinç konusunda "Kavramları karıştırıyorsun orada. Bilinç ne zeka ne bunlar nörobiyolojik kavramlar" sözünü hatırladığım için size bu konuşmanın geçtiği röportajın kesitini atmak ve kendi düşüncelerimi aktarmak istedim.

Çağrı Mert Bakırcı konuda atomlardan bahsetse de anladığım kadarıyla bilinç nörolojik bir olay ve GNÇA Teorisine göre de belirli bir bilgi işleme türünden kaynaklanır dolayısıyla tek hücreli canlılarda benzer veya aynı işlevi gören bir mekanizma yok ise bilinçli olmadıklarını söyleyebiliriz.

Evrim Ağacı'nın Nature dergisinden çevirdiği, "Bilinç Nedir?" başlıklı makaleye kaynaklar bölümünden ulaşabilirsin. GNÇA Teorisine göre bilincin belirli bir bilgi işleme türünden kaynaklandığı bilgisini bu makaleyi okuyarak elde etmiştim. Aynı makalenin devamında ise sorun ile alakalı olduğunu düşündüğüm,

"Tononi’nin varsayımına göre, yapısı bir dizi sebep-sonuç ilişkisini kodlayan her kompleks ve karşılıklı bağlantılı mekanizmada bu özellikler mevcuttur, öyleyse bu tür mekanizmalar belirli bir bilinç seviyesine sahiptir. Sanki içeriden gelen bir his gibidir. Ancak eğer beyincikte olduğu gibi mekanizma bütünlük içermiyor ve kompleks değilse, hiçbir şeyin farkına varmaz. BBT’ye göre bilinç -beyin gibi- kompleks mekanizmalarla ilişkili içsel nedensel güçtür."

paragrafı yer almakta.


Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Youtube Bahsi geçen röportajın kesiti.
  2. Evrim Ağacı Bilinç Nedir?
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilgelik, vazgeçilmez olmadığınızı fark etmekle başlar.”
Richard E. Byrd
Geri Bildirim Gönder