Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
1

Tam yanımızda bir atom bombası patlarsa tam olarak etkileri ne olur?

Parça pinçik mi oluruz? Parça pinçik olursak parçalarımıza ne olur? Erirler,pişerler mi?.. Ve bu soruya ek olarak hamam böcekleri ile ilgili söylenti doğru mudur? Cidden etrafımıza hamam böceği sarsak bir herhangi ölümcül bir mesafedeki atom bombasından sağ çıkabilir miyiz?
1,113 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
275K UP
Düşünür

merhabalar emre yıldız

eger tam yanına bir atom bombası duserse ne parca pinçik olursun, ne de erirsin . 1 mili saniyede gunesin yuzeyinden bile daha sıcak bir plazma topu acıga cıkar ve 2 km capındaki hersey buharlasır. tozunu bile bulamayız. yok olursun demek cokta yanlıs sayılmaz.

(cidden etrafımıza hamam böceği sarsak bir herhangi ölümcül bir mesafedeki atom bombasından sağ çıkabilir miyiz) demişsin çok sallama bir idda bu. gerceklik payı yok . ama su yanı dogrudur, hamam bocekleri diğer canlılara oranla radyasyona daha dayanıklıdır. mytbusters da bir bolumde izlemiştim. atom bombasından sonra geride kalan radyasyona dayanabilir.sanırım bu soylentinin abartılmış versiyonu senin dediğin.

Tüm Reklamları Kapat

aslında atom bombaları demişken hep benim aklıma başka soru takılır. Acaba atom bombasına sahip olmak, insanları daha güvende hissettiriyor mu?

271 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Levent Dv.
Levent Dv.
2,210 UP
Mühendislik öğrencisi

Atom bombası nükleer fisyon ile çalışır. Atomlar parçalanır ve artan parçacıklar başka atomları zincirleme şekilde parçalar. Parçalanma hızı eksponansiyel olarak artar. Kontrolden çıkmış bir nükleer santrale benzetilebilir. Saçılan ışın ve parçacıklar dokularınızı tahrip eder ve DNAnızı bozar. Ama yakınında binlerce derece sıcaklık ve bir ses dalgası olacaktır. Yani yanınızda patlarsa ilk olarak buharlaşırsınız. Sonra çevreye saçılırsınız

Hamam böcekleri radyasyona daha dirençlidir. Çevrenizdeki hamam böcekleri ise kütlesi kadar bir bariyer görevinden başka işe yaramaz. Kurşun, beton ve su çok çok daha iyi bariyerlerdir. Ancak dibinizdeki patlamanın ısı enerjisi ile başa çıkmak pek imkanlı görünmüyor.

Tüm Reklamları Kapat

184 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close