Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Tam kötü bir şey olacakken ya da kötü bir şey olacağını ben biliyorken neden bağırsaklarımda garip bir his oluşuyor?

Ve ayrıca neden daha ben kötü birşey olacağını bilmeden ortaya çıkabiliyor. Bunun evrimsel cevabı ne?
242 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Cevap
Muhammed Akman
Öğrenci

Kötü bir şeyler yaşanacağını bilmek üzerimizde stres yaratır. Stres ise vücudumuzda bir çok etki yaratabilir. Bunun içinde karın ağrısı baş ağrısı hatta baş dönmesi ve bayılma olabilir. Sorunun ilginç kısmı, biz kötü şeylerin başımıza geleceğini bilmeden önce nasıl oluyor da böyle etkilere maruz kalabiliyoruz. Bilinç altı hala tam olarak anlamadığımız bir yapı. Beynimiz bir çok hesabı bilinç üstümüze çıkarmadan yani o hesabı bilinçli bir şekilde algılamadan harekete geçiriyor. 

Biraz alakasız gelebilir fakat masa tenisi oynadığımız bir örnek düşünelim. Topa yalnızca bir kere vurmak için hesap edilmesi gereken bir çok değişken var. Örneğin topun hareket yönü, hızı, ivmesi gibi değerlerin hesaplanması gerekir ki topun bizim reaksiyon süremiz geçtikten sonra nerede olacağını tahmin edebilelim. Bu yalnız topu kontrol etmek için yapmamız gereken hesap bir de bu topa karşılık vermek için raketimizi belirli bir açı ile tutmalı ve rakibimizi zor duruma sokabilecek bir ivme ile topa karşılık vermeliyiz. Ne kadar kuvvet uygulayacağımızı hesaplamamız gerekir. Fakat masa tenisi oynarken bunların hangisini hesaplıyoruz? Bu hesabı yapmadan herhangi bir başarılı vuruş yapmamız mümkün mü? Demek ki bu hesaplar bizim algılayamadığımız bir şekilde beynimiz tarafından hesaplanıyor ve harekete geçiriliyor. 

Tüm Reklamları Kapat

Şimdi konuya geri dönersek, günlük hayatta bu hesaplamalar sürekli gerçekleşiyor. Bazen biz durumu tam olarak algılayamazsak da Beynimiz olağan bir tehlikenin yada bizi üzecek bir durumun varlığını hesaplıyor ve stres üretiyor olabilir. Örneğin havanın kapalı olmasının canımızı sıkması sanki kötü bir şey olacakmış gibi hissetmemiz bize doğada yaşayan atalarımızdan miras olabilir. Peki bunu neden yapıyor, çünkü stres bizi hayatta tutan en temel mekanizmalardan biri. Bize etkileri negatif gibi gelse de stres uygun dozda içinde bulunduğumuz durumları daha iyi ele almamızı sağlıyor olabilir. Aynı zamanda stresli olmak bizi negatif bir geri dönüş sağladığı için bu zor durumlara kendimizi sıklıkla sokmamızı engelliyor. 

Yunus Emre'nin ''Bir ben vardır bende benden içeri'' dediği şey bilinçaltı olabilir mi? Belki de bu durumu fark etmiştir. 

3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Selin Önder
Öğrenci, Bilimsever, Düşünür,

    Sindirim sisteminin işlevlerinden sorumlu olan enterik sinir sistemi, çok karmaşık bir yapıya sahip olduğu için ondan İkinci Beyin olarak bahsedilir. Nasıl beynimiz dış dünyadan gelen uyarıları değerlendirip ona uygun tepkiler veriyorsa, enterik sinir sistemi de içimizdeki dünyadan gelen uyarıları değerlendirip ona göre davranıyor (mikroplarla savaşmak, enzim salgılamak vb.).Bu kadar karmaşık yapıya sahip olan bir sistemin etkilerinin sadece sindirimle sınırlı kaldığını düşünmek saçma olur. Yapılan araştırmalar,  enterik sinir sisteminin, merkezi sinir sistemi ile çift yönlü olarak çalıştığına işaret ediyor. Bunun anlamı karnımızla beynimiz arasında pek çok sinyal iletimi gerçekleştiği. 

    Bu iki sistemin birbirini etkilemesi sebebiyle yediklerimiz ve içtiklerimiz duygu durumumuzu etkilerken, duygu durumumuz da sindirim sistemimizi etkiliyor. 

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. İki Sistem Arasındaki Ilişkiyi Açıklayan Bir Araştırma . (8 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 8 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Büyük Patlama Neden Evrenin Başlangıcı Olamaz?
Detoks Saçmalığı: Vücudunuzu Toksinlerden Nasıl Arındırırsınız?
Detoks Saçmalığı: Vücudunuzu Toksinlerden Nasıl Arındırırsınız?
Evrene Dair 7 Sorunuza 7 Cevap! | Sorun Var #5
Evrene Dair 7 Sorunuza 7 Cevap! | Sorun Var #5
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close