Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Süreç içeren bir anıyı devam eden bir akış olarak mı yoksa otomatik olarak tamamladığımız kesik görüntüler olarak mı hatırlarız?

çevremdeki insanlarla konuşmalarım sonucu süreç içeren bir anıyı hatırlama olayının kimisinde devam eden bir film izler gibi, kimisinde ise bir filmden kesilmiş belirli görüntülerin hatırlanması şeklinde olduğunu fark ettim. Bu farklılık, beyinin depolamada daha verimli olmasında rol sahibi midir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bu, anıdan anıya değişir. Eğer geçmişte yaşadığınız bir olay sizi duygusal anlamda çok fazla etkilemişse (üzmüş, korkutmuş yada mutlu etmiş olabilir) bu anıyı siz film şeridi gibi an be an hatırlayabilirsiniz. (Zaman içinde anının sizde belli bölümlerinin kaybolmasını istisna tutuyorum).

Eğer bir anınız sizi çok derinden etkilememişse muhtemelen kesit kesit hatırlarsınız. İnsan hafızasının şimdiye kadar kapasitesinin dolduğu bir örnekle, bildiğim kadarıyla karşılaşmadık. Muhtemelen de karşılaşmayacağız. Anı unutma/kesit kesit hatırlama olayı da, o olayın sizin üzerinizde etkisinin zaman içinde azalması/kaybolmasının bir göstergesi olabilir. Çünkü kalıcı hafıza duygular ile çalışır. Yaptığınız bir iş yada yaşadığınız bir olay duygu temelli değilse şayet, kalıcı hafızaya bu olay aktarılmaz. Geçici hafızada bir süre sonra kaybolur :)

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Doğal Seçilim kör bir saatçidir, çünkü geleceği göremez, sonuçları planlamaz, görünür hiçbir amacı yoktur. Buna rağmen Doğal Seçilim'in sonuçları bize tıpkı usta bir saatçinin elinden çıkmış gibi bir tasarım hissi verir, bizi tasarım ve planlama illüzyonu ile etkiler.”
Richard Dawkins
Geri Bildirim Gönder