Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Süpernova patlaması nedir?

1
Anonim 1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Süpernova, bir yıldızın patlaması olayına verdiğimiz bir isim. Evren'deki en büyük patlamalardan biri olan süpernovalar, iki farklı şekilde olabiliyor: Bunlardan ilki, ikili yıldız sistemlerinde görülüyor. İkili yıldız sistemleri, iki adet yıldızın birbiri etrafında döndüğü ve birbirlerini kütleçekimi yoluyla etkiledikleri sistemlere verdiğimiz bir isim. Bunlardan kütleçekimi daha yüksek olan, diğerinden malzeme çalıp "şişmanlayabiliyor". Bu malzeme miktarı belli bir sınırı geçince, süpernova dediğimiz olay ile yıldız patlıyor ve tüm bu malzeme uzaya saçılıyor.

Ancak insanların daha aşina olduğu süpernovalar, bir yıldızın yaşam döngüsünün sonunda yaşanan patlamalar. Yıldızların varlıklarını koruyabilmeleri, çekirdeklerindeki hidrojen gibi elementlerden oluşan yakıtın sürekli olarak tüketilmesi... Bu yakıtın füzyon tepkimeleriyle daha ağır elementlere dönüşmesi sırasında açığa çıkan enerji, yıldızın kütleçekimi dolayısıyla kendi üzerine çökmesine engel olur; bu kuvveti dengeler. Ama yakıt nihayetinde tükenince, yıldız artık stabil kalamaz ve kendi üzerine çökmeye başlar. Bu süreç sonunda süpernova dediğimiz muazzam patlama ile tüm içeriği uzaya saçılır.

Süpernovalar son derece parlak ve güçlü patlamalar olarak Dünya'dan gözlenebilirler.

Teşekkür
Paylaş
3

Kaynaklar

  1. NASA
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Limandaki bir gemi güvendedir. Ama gemilerin inşa edilme amacı bu değildir.”
John A. Shedd
Geri Bildirim Gönder