Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Suanki tavuklar ve guvercinler yürürken kafalarını ileri geri oynatıyor. Dinozorlarda bu şekilde yapıyor olabilir mi?

278 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
214K UP
Düşünür

Sorunuz için teşekkürler. Son zamanlarda ben de paleontolojiye ilgi duyuyordum, sayenizde bende merak edip araştırdım. Kısa cevabı şimdiden söyleyeyim: hayır yürümüyorlardı. Tavukların öyle yürüme sebepleri gözlerini oynatamadıkları için odaklanmayı arttırıyorlar. Vücutları da hızlı hareket edince kafaları geri kalıyor. Bu sebeple, kafasını ileri uzatıyor vücut hızlıca kafaya yetişiyor ve gene ileriye boynunu uzatıyor. Bu şekilde yürüyorlar. Yüksek ihtimalle koşarken bulanık görüyorlar ya da tam anlamıyla odaklanamayıp düzgün göremeden sıvışmaya çalışıyorlar.

Dostum T-rex ile tavukların anatomileri çok farklı. T-rex’ler hızlı avcılar değiller. Tavuklar kadar çevik de değiller. T-rex’ler yaklaşık 8-10 ton ağırlığındalar. Bu kadar büyük cüsseli bir hayvanın zaten hızlı hareket etmesini bekleyemeyiz. T-rex’ler pusu kurarak avlanırlardı. Öyle Jurassic Park filmlerindeki gibi arabadan hızlı koşamazlardı. Bir de tavukların kafatasları ile T-rex kafataslarını kıyaslarsak, T-rex kafatası çok ağır. Öyle tavuklar gibi sallamasını bekleyemeyiz. Jurassic Park filmlerindeki gibi kafasını yukarı aşağı da oynatmazlardı. Bütün hayvanlar(insanlar dahil) yürürken minimum enerji harcamak üzerine evrimleşmiştir. T-rex’lerin kafası ya sabitti ya da çok az oynatıyordu, düşük hız ve ağır vücudundan dolayı. Zaten kas-iskelet sistemi simülasyon modelleri bize gösteriyor ki T-rex boyunları daha gergin ve öyle sallamaya da uygun değil.

Tüm Reklamları Kapat

https://www.youtube.com/watch?v=x_mQw10XN-0 en gerçekçi dinozor yürüyüşü ve alttaki linkte de çok güzel akademik bir makaleden alıntılar var. Bu makaleye göre bu animasyonu yapmışlar zaten. Oradan kafa kasları hakkında bilgi edindim, 1. ve 4. Bölümlerde bu konuya değiniyor.

https://www.youtube.com/watch?v=7ysZBHpD5WY bu link de şu ana kadarki yapılmış en gerçekçi dinozor belgesellerinden biri. Bu kısımlar sadece T-rex’in olduğu bölümler. Yürüyüşünü buradan da bakabilirsin. Üç aşağı dört yukarı böyle yürüyorlardı.

Şimdi fark ettim de siz “trexler” üzerine sormamışsınız, ben yanlış okumuşum. Siz direk bütün dinozorları sormuşsunuz. Soru daha sakat bir yere doğru gidiyor. Dinozorların anatomileri farklı, coğrafyaları farklı, avlanma şekilleri farklı. Bazıları sucul, bazıları havacı, bazıları otçul falan bir sürü değişken var. Yukarıdaki açıklamalar dahil bir çok farklı sebepten dolayı tavuk-dinozor yürüyüşü farklı olma ihtimali çok yüksek. Hani dinozorların tavuk gibi kafasını sallayan türleri olsa bile bu oran %99 oranında yürümezler. Tavuklarla benzer anatomi ve benzer hayat tarzı yaşayan dinozorlar illaki vardır, keşfedilmemiş çok fazla tür var. Dediğim gibi tavuk gibi yürüyen varsa bile çok nadirdir.

1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Antarktika'daki Canlıların Kaçamadığı Ölümcül Buz Büyüsü!
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Fukushima'nın Radyoaktif Suları Okyanusa Boşaltılınca Ne Olacak?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Bu Lamba Sizi Hackerlardan Nasıl Koruyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Sizin Kulağınız Bu Tuhaf Şeylerin Kaçını Yapabiliyor?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Kırık Kalp Sendromu: Aşk Acısı Sizi Öldürebilir mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close