Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Su ayılarını bu kadar çetin çeviz olmasının sebebi nedir? Neden ölüme karşı bu kadar dirençliler, her iklimde hayatta kalabiliyorlar?

Birtakım söylentilere göre uzay boşluğunda da hayatta kalabileceklerini söyleyenler var , peki bu canlıların, böyle olmasının en temel sebebi nedir? Su ayılarının sergilediği bu sıra dışı dayanıklılığa sebep veren şey nedir?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Dünyanın en dayanıklı hayvanları olan su ayıları, yani tardigradlar, ''kriptobiyoz'' sayesinde inanılmaz koşullarda hayatta kalır. Basitçe, yaşam şartları zorlandığında vücutlarındaki suyu kaybedip büzüşerek metabolizmalarını durdururlar. Yaşam şartları iyileştiğinde ise rehidre olarak yaşamlarını devam ettirirler.

American Science

-273 derecede ve +150 derecede (celcius) hayatta kalabilir, 6.000 atmosfer basıncına direnç gösterebilir ve yoğun miktarda karbondioksit, karbonmonoksit, kükürt dioksit ve nitrojene maruz bırakıldıklarında dahi yaşayabilirler. Üstelik radyasyona karşı da oldukça dirençliler! (Hayatta kalma konusunda, kara tardigradları, deniz ve su tardigradlarından çok daha güçlü.)

''Uzay boşluğunda hayatta kalabilecekleri söylentileri'' ise gerçek; Eylül 2007'de gerçekleştirilen ''Tardigrades in Space'' (TARDIS) misyonu, halihazırda ne kadar güçlü olduğu bilinen tardigradların kozmik radyasyona ve dehidrasyona 12 gün dayanabildiğini gösterdi.

Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. American Science
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Apollo projesini gerçekleştirmekten daha zor bir şey varsa, o da projeyi sahteymiş gibi göstermektir. Apollo projesi gerçektir ve biz, Ay'a ayak bastık. İnsanlar gerçek olanı kabul etmektense, komplo teorilerine güvenmeyi tercih ediyorlar ve bunu çok seviyorlar.”
Neil Armstrong
Geri Bildirim Gönder