Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Stratosferde atom bombası patlatırsak,bunun dünyaya ne gibi etkileri olur (anti empsi olmayan uçakların düşeceği dışında)?

Konuyla alakalı izlediğim animede stratosferde atom bombası patlatınca bütün radyasyon uzaya dağılıyordu. Ve sadece atom bombasının güçlü elektromanyetik dalgası dünyayı etkiliyordu. Tabi böyle olunca şehirdeki elektronik aletler çalışmamaya başlıyordu.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bunu zaten 1958'den beri ABD ve Rusya birçok kez denedi. Yeryüzünden 30 km ile 540 km arasında yüksekliklerde çeşitli denemeler yapıldı. Bunun asıl sebebi nükleer silahların, uydu ve balistik füzelere karşı savunma amaçlı kullanılıp kullanılmayacağını belirlemekti.

Bilindiği gibi, uzayda nükleer patlamnın etkileri çok düşüktür. Patlama tamamen kaybolur. Hava olmadığı için termal radyasyon da yok olur ama yüksek frekanslı radyasyon daha çok yayılır.

Üst atmosferde nükleer silahlar denendiğinde ilk birkaç on nanosaniyede, silah veriminin %0,1'i, 1 ile 3 mega-elektron volt enerjisine sahip güçlü gamma ışınları, dünyanın manyetik alan çizgileri boyunca yol alır ve kutuplarda Auroralara dönüşür. 15 ile 250 megahertz aralığındaki radyo frekansları (yüksekliğe bağlı olarak) yaklaşık 1300 km çapındaki alanda, bazı elektronik aksamlara zarar verebilir. Bu alanda bulunan haberleşme ve GPS sistemleri EMP'den etkilenebilir. Testlerin yapıldığı zamanda elektronik cihazların az olmasından dolayı, sadece sokak lambaları ve hırsız alarmları gibi cihazlarda etkileri gözlemlenmiş. Uyduları yok etme çapı ise yaklaşık 80 km'dir.

Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Aranızda telekineziye inanan varsa elimi kaldırsın.”
Kurt Vonnegut
Geri Bildirim Gönder