Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0

Sonsuzluk sadece makro ölçekte değil mikro ölçekte de var mıdır?

Makro ölçekte uzayı sonsuz olarak tanımlayabildiğimiz gibi mikro ölçekte de sonsuzluk yok mudur? Bilinen en küçük atom altı parçacıkları da teoride milyona bölebiliriz, sonra elde edilen parçacığı da milyona bölebiliriz, bu şekilde sonsuza kadar devam edebiliriz. Elde edilen her ne ise o da bölünebilir ve bu sonsuza kadar devam edebilir.
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar Bilim ve felsefe okuru

Mikro ölçekte evren sonsuza dek bölünemez. Planck mesafesi evrenin tanımlanabilir en küçük parça büyüklüğüdür. Bu nedenle mikro ölçekte sonsuzluk yoktur. Yine evrenin kendisi açısından da eğer evren bigbangden itibaren her yönde eşit miktarda genişlemiştir varsayımını yaparsak (ki büyük olasılıkla öyle ) evrenin şekli mega ölçekte daireseldir. (evren derken de burada gözlemlenebilir evreni değil gözlemlenebilir evrenin dışındaki yani bizim kozmik ufkumuz dışında kalan ancak uzayın ufkun ötesinde ışıktan hızlı genişlemesi nedeniyle ışığı bize hiç bir zaman ulaşamayacak olan tüm göremediğimiz mega ölçekte evreni kastediyorum). Eğer evren her yönde eşit genişlemediyse bu durumda mega ölçekte şekli yamuk yumuk yumru patates şeklinde bir şekle sahip demektir. Burada her iki olasılıkda da evrenin de mega boyutta sonsuz olmadığını anlıyoruz. Evren ne zamana kadar genişler bunu bilemiyoruz ancak evren artan kütle çekimi nedeniyle kendi içine geri çökmez ise (büyük çökme) çok çok çok uzun zaman sonra (sanırım ve yanlış hatırlamıyorsam tahmini 10 üzeri 100 milyar gibi inanılmaz uzun sürelerden bahsediliyordu) büyük donma ve ardından genişleme devam ederse büyük parçalanma ile parçalanacağı olası yok oluş senaryoları içindedir. Bu açıdan evrenin genişlemesi de muhtemelen çok çok çok uzun zaman sürse de sonsuza kadar sürmeyecektir. (Bir şeyin bize göre trilyonlarca yıl sürecek de olsa sonsuz olarak nitelenemeyeceğini bilmek gerek. Yani bize göre birşey ne kadar büyük olursa olsun bu o şeyin sonsuz olduğunu anlamına gelmez. ) Kısacası (çok yüksek olasılıkla) evrenin de makro ölçekte hem zaman ve hem de büyüklük (şekil) olarak sonlu olduğunu anlıyoruz. Evren muhtemelen sonsuza kadar genişlemeyecek ve bu nedenle de sonlu (çok uzun sürse de sonu gelen bir zaman zarfında) sürede de eriştiği büyüklük ne kadar büyük olursa olsun boyut ve şekil olarak da bir sınırda sonu gelmiş olacaktır. Yine (mega ) evrenin şekli mega ölçekte dairesel ise bu durumda evrende de dünyanın yüzeyi gibi yaptığınız seyahat başladığınız noktaya geri dönmekte sonuçlanır. (gözlemlenebilir evrenimiz açısından ise lokal olarak evrenimiz düz veya düze yakın bir şekildedir). Bu durum da dünyanın yüzeyinin sonsuz olmadığı gibi mega evren için de başladığınız noktaya geri dönmeniz evrenin sonsuz olduğunu göstermez. (not: tabi evrenin genişlemesi devam ettiği sürece sürekli büyüyeceği için başladığımız noktaya da geri ulaşamayız. ) Bazı kişiler bize göre çok çok büyük olan şeyler için de sonsuz kavramını kullansa da bu aslında hatalı bir kullanımdır. Sonsuzluk kavramı gerçekten sonsuza kadar devam edecek veya eden şeyler için kullanılmalıdır. Bu açıdan kavram yanılgısına düşmemek gerek.

0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et