Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Kubilay Bayraktar
Üye
0

Sonsuzluk sadece makro ölçekte değil mikro ölçekte de var mıdır?

Makro ölçekte uzayı sonsuz olarak tanımlayabildiğimiz gibi mikro ölçekte de sonsuzluk yok mudur? Bilinen en küçük atom altı parçacıkları da teoride milyona bölebiliriz, sonra elde edilen parçacığı da milyona bölebiliriz, bu şekilde sonsuza kadar devam edebiliriz. Elde edilen her ne ise o da bölünebilir ve bu sonsuza kadar devam edebilir.
288 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
183K UP
Bilim ve felsefe okuru

Mikro ölçekte evren sonsuza dek bölünemez. Planck mesafesi evrenin tanımlanabilir en küçük parça büyüklüğüdür. Bu nedenle mikro ölçekte sonsuzluk yoktur. Yine evrenin kendisi açısından da eğer evren bigbangden itibaren her yönde eşit miktarda genişlemiştir varsayımını yaparsak (ki büyük olasılıkla öyle ) evrenin şekli mega ölçekte daireseldir. (evren derken de burada gözlemlenebilir evreni değil gözlemlenebilir evrenin dışındaki yani bizim kozmik ufkumuz dışında kalan ancak uzayın ufkun ötesinde ışıktan hızlı genişlemesi nedeniyle ışığı bize hiç bir zaman ulaşamayacak olan tüm göremediğimiz mega ölçekte evreni kastediyorum). Eğer evren her yönde eşit genişlemediyse bu durumda mega ölçekte şekli yamuk yumuk yumru patates şeklinde bir şekle sahip demektir. Burada her iki olasılıkda da evrenin de mega boyutta sonsuz olmadığını anlıyoruz. Evren ne zamana kadar genişler bunu bilemiyoruz ancak evren artan kütle çekimi nedeniyle kendi içine geri çökmez ise (büyük çökme) çok çok çok uzun zaman sonra (sanırım ve yanlış hatırlamıyorsam tahmini 10 üzeri 100 milyar gibi inanılmaz uzun sürelerden bahsediliyordu) büyük donma ve ardından genişleme devam ederse büyük parçalanma ile parçalanacağı olası yok oluş senaryoları içindedir. Bu açıdan evrenin genişlemesi de muhtemelen çok çok çok uzun zaman sürse de sonsuza kadar sürmeyecektir. (Bir şeyin bize göre trilyonlarca yıl sürecek de olsa sonsuz olarak nitelenemeyeceğini bilmek gerek. Yani bize göre birşey ne kadar büyük olursa olsun bu o şeyin sonsuz olduğunu anlamına gelmez. ) Kısacası (çok yüksek olasılıkla) evrenin de makro ölçekte hem zaman ve hem de büyüklük (şekil) olarak sonlu olduğunu anlıyoruz. Evren muhtemelen sonsuza kadar genişlemeyecek ve bu nedenle de sonlu (çok uzun sürse de sonu gelen bir zaman zarfında) sürede de eriştiği büyüklük ne kadar büyük olursa olsun boyut ve şekil olarak da bir sınırda sonu gelmiş olacaktır. Yine (mega ) evrenin şekli mega ölçekte dairesel ise bu durumda evrende de dünyanın yüzeyi gibi yaptığınız seyahat başladığınız noktaya geri dönmekte sonuçlanır. (gözlemlenebilir evrenimiz açısından ise lokal olarak evrenimiz düz veya düze yakın bir şekildedir). Bu durum da dünyanın yüzeyinin sonsuz olmadığı gibi mega evren için de başladığınız noktaya geri dönmeniz evrenin sonsuz olduğunu göstermez. (not: tabi evrenin genişlemesi devam ettiği sürece sürekli büyüyeceği için başladığımız noktaya da geri ulaşamayız. ) Bazı kişiler bize göre çok çok büyük olan şeyler için de sonsuz kavramını kullansa da bu aslında hatalı bir kullanımdır. Sonsuzluk kavramı gerçekten sonsuza kadar devam edecek veya eden şeyler için kullanılmalıdır. Bu açıdan kavram yanılgısına düşmemek gerek.

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close