Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ahmet Akbulut
Üye
1

Sokrates'in idam edilmesi içi neden delos'tan gelecek gemi bekleniyor?

758 görüntülenme
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Esra Kabasakal
Felsefe lisans eğitimi aldım

Atina’dan bir geminin Delos adasına gitmesi sebebiyle, Sokrates idam cezası aldıktan sonra hemen idam edilmemiş, otuz gün mahkum edilmiştir. Bunun sebebi, Atina halkının bir mite dayanan geleneğidir. Zeus, Girit kralı Asterios’un eşi Europa’yı kaçırmıştır ve ondan Minos, Rhadamanthys ve Sarpedon adında üç çocuğu olmuştur. Europa, çocuklarını Girit’e getirmiştir ve Arterios onları kabul etmiştir. Sarpedon göç etmiştir ve Rhadamanthys Ege’de hükümdar olmuş, adaletli karakteri sayesinde de Hades’te yargıç olmuştur. Asterios çocuksuz ölmüştür ve Minos taht için hak iddia etmek istemiştir ve tanrılar da ona destek vermiştir. Minos, Poseidon’dan bir boğa göndermesini istemiş, eğer gönderirse de boğayı kurban edeceğini söylemiştir. Poseidon bu dileğini yerine getirmiştir ve bembeyaz çok güzel bir boğa göndermiştir. Minos boğayı çok beğenmiş, onu sürüsüne katmış ve başka bir boğayı kurban etmiştir. Buna çok öfkelenen tanrı, Minos ile evlenen Pasiphae’nin içine boğa ile çiftleşme arzusu uyandırmıştır. Bu arzuya karşı koyamayan Pasiphae boğa ile sevişmiştir ve Minotauros adında insan vücutlu, boğa kafalı ve boynuzlu bir yaratık doğurmuştur. Minos ondan öyle tiksinmiştir ki, onu bir labirente mahkum etmiştir. Minotauros insan etiyle beslenip büyümüştür. Bu sırada Minos Atina’ya savaş ilan etmiştir ve babası Zeus’tan yardım istemiştir. Zeus, Atina’ya açlık ve salgın göndermiştir. Bir kahin Atina’lılara, tüm bunlardan kurtulmak için Minos’un taleplerini karşılamaları gerektiğini söylemiştir. Minos’un talebi, düzenli olarak yedi kız ve yedi oğlandan oluşan bir haracın düzenli olarak Minotauros’a gönderilmesi olmuştur. Atina’dan Minotauros’a gönderilen üçüncü geminin içinde, Theseus da vardı. Theseus, yurttaşlarının kaderini paylaşmasının doğru olacağını düşündü ve Minotauros’a doğru diğer yurttaşlarla beraber yola çıktı. Gemide, Poseidon’un oğlu olarak tanrılardan yardım istedi. Gemiden denize atlayan Theseus, Poseidon’un yardımıyla adaya ulaşıp ve Minotauros’u öldürmüştür. Atina halkını zalim haraçtan kurtarmış ve büyük bir başarı elde etmiştir. Dönüş yolunda Apollon’a kurban kesmek amacıyla Delos adasına gitmiştir ve orada danslar ederek başarılarını kutlamışlardır. Atina halkı Theseus’un başarısını kutladığı Delos adasını, her yıl aynı tarihte ziyaret etmiştir ve kutlamalar yapılmıştır. Bu kutlamaların olduğu süre içerisinde Atina’da kan dökmemek gelenek haline gelmiştir.

Bu metin, lisans eğitimimi tamamlarken yazdığım bitirme tezimin içinden aldığım bir kesittir.[1][1][2][3]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. J. R. March. (2014). Klasik Mitler. Yayınevi: İletişim Yayınları.
 2. A. Erhat. (2022). Mitoloji Sözlüğü. ISBN: 9789751403919. Yayınevi: Remzi Kitabevi.
 3. Plato. (2012). Sokrates'in Savunması. ISBN: 9786053607021. Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları.
1
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Rahmi Eren Çakır
Öğrenci

Merhabalar. Delos adası, Yunan takımadalarından Mykonos adasının yanındaki kayalık küçük bir adadır. Efsaneye göre Delos adası, güneş tanrısı ve sanatların koruyucu Apollon'un adasıydı.

Apollon'un ölümle ilgili olduğuna, Apollon'dan gelen ölümün daha kolay ve çabuk gerçekleşeceğine inanılıyordu. Delos'tan gelen öölüm bir bakıma tanrıların gönderdiği ölüm olarak kabul edilebilir.

Tüm Reklamları Kapat

İyi günler dilerim.

243 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Platon, Sokrates'In Savunması, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, İstanbul, 2020. (18 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 18 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Alıntılı Paylaş
 • Tekrar Paylaş
 • Alıntılı Paylaşımları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Havacılık Tarihinin 90 Yıllık En Gizemli Olayı Çözülmüş Olabilir mi?
Duvarın İçinden Geçebilen Oyuncak Nasıl Çalışıyor? | Sihirli Kılıç!
Duvarın İçinden Geçebilen Oyuncak Nasıl Çalışıyor? | Sihirli Kılıç!
Bu Takviyeyi İçin, Bebekleri Kurtarın!
Bu Takviyeyi İçin, Bebekleri Kurtarın!
Evrenin Yaşını Nereden Biliyoruz?
Evrenin Yaşını Nereden Biliyoruz?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close