Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
4

Soğuk su içmek nezle ya da grip gibi hastalıkları kötüleştirir mi ?ya da bu inanış bir şehir efsanesi midir ?

5,112 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Kabul Edilen Cevap
Özgem Uysal
Özgem Uysal tıp öğrencisi

Merhaba,

2013 yılından itibaren küçük bir çalışma , sıcak ve nemli oda içinde, hafif bir egzersiz yapan insanlarda farklı sıcaklıklarda, içme suyu etkileri araştırıldı. Araştırmacılar su sıcaklığının değiştirilmesinin katılımcıların terleme tepkisini ve ne kadar su içtiklerini etkilediğini bulmuşlardır. Çalışmadaki en uygun su sıcaklığı, katılımcıların daha fazla su içmesi ve daha az terlemesi nedeniyle soğuk musluk suyunun sıcaklığı olan 16 ° C (60.8 ° F) idi.

Bu Reklamı Kapat

Araştırmacılar, 16 ° C'de içme suyunun, sporcularda rehidrasyon için en iyi sıcaklık olabileceği sonucuna vardılar.

Bazı araştırmalar, yemek borusunu veya akalazya gibi yemek borusunu etkileyen durumları olan kişilerin soğuk su içmekten kaçınmaları gerektiğini göstermektedir. Akalazya, yutma ve içmeyi zorlaştırabilen nadir bir durumdur.

Bu Reklamı Kapat

Bir 2012 çalışmada soğuk içme suyu Akalazyada kişilerde belirtiler kötüleştiği bulundu. Ancak, katılımcılar sıcak su içtiğinde, yiyecek borusunu yatıştırmaya ve gevşetmeye yardımcı olarak yiyecek ve içeceklerin yutulmasını kolaylaştırdı.

669 kadının katıldığı 2001 yılındaki çalışmada soğuk içme suyunun bazı kişilerde baş ağrısına neden olabileceğini düşündürmektedir.

Araştırmacılar, katılımcıların yüzde 7,6'sının pipetle 150 mililitre buz su içtikten sonra baş ağrısı yaşadığını bildirdi. Ayrıca, aktif migreni olan katılımcıların, soğuk su içtikten sonra hiç migren geçirmeyenlerden iki kat daha fazla baş ağrısına yakalanma ihtimalinin bulunduğunu da buldular .

Bazı insanlar soğuk içecek ve yiyecek tüketmenin boğaz ağrısına veya soğuğa neden olabileceğini iddia eder . Ancak, bu iddiayı destekleyecek hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

Soğuk su içmenin faydaları var. Soğuk su içmek Egzersiz sırasında vücudunuzun aşırı ısınmasını önlemeye yardımcı olabilir ve egzersiz seansınızı daha başarılı hale getirir. Bunun nedeni muhtemelen soğuk su içmek vücudunuzun daha düşük bir çekirdek sıcaklığını korumasını kolaylaştırmasıdır.Soğuk su içmek, vücudunuzun çekirdek sıcaklığını korumak için daha fazla çalışması gerektiğinden, sindirirken birkaç ekstra kalori yakmanıza yardımcı olabilir. Ancak , soğuk su içmenin kilo kaybı için güçlü bir sıçrama-başlatma aracı olması muhtemel değildir.

Bir bardak buzlu su içtiğinizde, oda sıcaklığında yaklaşık sekiz kalori daha yakarsınız, çünkü vücudunuz buzlu suyun sıcaklığını normal vücut sıcaklığına yükseltmeye çalışır. Bugün 10 bardak buzlu su içtiğinizi varsayalım, yani yaklaşık 80 fazla kalori yakarsınız. Bu 80 kalori, bir çubuk keki peyniri, bir katı haşlanmış yumurta veya bir tane orta dereceli çikolatalı kurabiye yiyerek kolayca kazanılabilir. Soğuk su içmek, kalori dengesinde böyle küçük bir kalıbı yapar, eğer yemek ve egzersiz şekliniz aynı kalırsa kilo vermenize yardımcı olmaz.

Ancak yine de ılık su içmenin faydaları olduğu da göz önüne alınmalıdır. 

https://www.healthline.com/health/benefits-of-drinking-hot-water  buradan faydalarını daha detaylı okuyabilirsiniz.

Demem o ki, soğuk suyun hastalıkları kötüleştirdiğine dair bilimsel bir kanıt yok. Ama kendi kişisel fikrimce ne çok soğuk ne de çok sıcak su içilmeli. Tam ortasında ve dengeli bir sıcaklıkta kendi vücudunuz hangisine alışkınsa o derecede tercih edilmeli.

4,072 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Ncbi. (21 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 21 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
  2. Yazar Yok. Ncbi. (21 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 21 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
  • Raporla
Cevap
İç Ses
İç Ses akademik kariyeri olmadan düşünen kişi

Soğuk su içmenin nezle veya grip gibi hastalıklara veya genel olarak diğer hastalıklara nasıl etki ettiğini bilemiyorum ama aşırı soğuk su içmenin en başta midemizin çalışma sıcaklığını bozduğu ve sindirimi etkilediği kesin diye düşünüyorum. Bir önceki cevapta rakam da vererek belirtildiği üzere vücut düşen mide sıcaklığını tekrar aynı seviyeye çekebilmek için daha fazla enerji harcıyor ve bu esnada midemizde bulunan sindirime yardımcı enzimlerin ideal sıcaklığını bir aşağı bir yukarı çıkartarak bozmuş oluyoruz diyorum ve bende aynı şekilde bitirmek istiyorum; Ne çok soğuk ne de çok sıcak...

Not: benim ağzımı yakan çaya kahveye soğuk diyenleri anlayamıyorum bir türlü, amacı nedir bu insanların acaba :)

Bu Reklamı Kapat

1,599 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap
Emma Hellotummy
Emma Hellotummy ılık su vs soğuk su

Soğuk su içmekten daha yararlı ılık su içmek. Ilık su, grip veya diğer hastalık türleriyle mücadelede yardımcı olur. umarım bu sana yardımcı olur. https://hellotummy.com/health-benefits-of-drinking-warm-water/

1,084 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Hellotummy. (12 Şubat 2020). Alındığı Tarih: 12 Şubat 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et