Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Soru Kimya
Mehmet Yılmaz
Mehmet Yılmaz
2,416 UP
Üye
1

Sofra tuzuna topaklanmayı önlemek için katılan potasyum ferrosiyanürün siyanürle alakası nedir? Vücuda zararı var mı?

Topaklanmayı önleyici olarak kullanılan E536 (potasyum ferrosiyanür), E551 (silikon dioksit) gibi maddeler vücuda zararlı mıdır?
10,687 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Cevap
Zühtü Mete DİNLER
Su Ürünleri Yüksek Mühendisi (Doktora Öğrencisi)

Hayır vücuda zararı yoktur. Bu tip maddeler emülgatör denir. Bunlar gıda katkı maddeleridir. Çok fazla tanınan, hatta bazıları emülgatör olarak bir listeye girmeden çok öncede insanlık tarafından kullanılan maddelerdir. Örneğin Potasyum ferrosiyanür zehirli değildir ve vücutta siyanüre parçalanmaz.

Öldürücü dozunun (LD50) sıçanlarda 6400 mg/kg, insanda 3.613 mg/kg olması nedeniyle sıçanlarda ve insanlarda zehirliliği düşüktür . (LD50: Lethal Dose ; Eğer 1 kg lık 10 fareye 3,613 mg (0,003613 g) potasyumferrosiyanür yedirirseniz muhtemelen bunlardan 5 adedi ölebilir). Yani bu maddeyi 70 kg insana çevirdiğimizde ölmek için 0,003613 * 70 = 0,25291 g potasyumferrosiyonür yemeli. Birikim yapmadan bir anda yemeli. 1 kg tuzun içerisinde %1'den az emülgatör varsa (kısa bir araştırma yaptım genel olarak tam oranına erişemedim) 1000 g * 0,01 = 10 g potasyumferrosiyanür olmalı (1 kilo tuzun içerisindeki muhtemel miktarı).

Tüm Reklamları Kapat

Bir insanın günde 6 g tuza ihtiyacı var. 6 g tuzda bu maddeden ne kadar vardır. 1kg (1000 g) da 10 g varsa; 6 g da ne kadar potasyumferrosiyanür vardır? 0,06 g. 0.06 < 0,25291 'den güvenli.

Ayrıca kafaya koydun yedin diyelim o kadar tuz yediğin de zaten tuz seni çoktan öldürmüş olur.

Tüm Reklamları Kapat

Bu konuda her ülkenin sağlık bakanlıkları sıkı çalışma yapmıştır. Ayrıca bilim de bu konuda çok fazla çalışma yapmıştır. Bilinmeyen durum pek yoktur. Bizim memleketin google çeviri ile habercilik yapan gazetecilerinin altın konusu bu emülgatörlerdir. Ayrıca bilinen bir taifenin de çokça sömürdüğü bu konuda bilende bilmeyen de bolca konuşur yazar.

Potasyum ferrosiyanürün merkezinde Siyanür yani CN atomları olduğundan zehirli siyanür ile tek ilişkisi kimyasal adlandırmadır. Siyanür CN kolayca çözülen bir yapı değildir. Ancak siyanür bir kimyasal bir bağ yaparsa bu bağda kolayca ayrılmaz. Potasyum ferrosiyanür suda çözünmez, yağda çözünmez, alkolde çözünmez . Sucul ortamda gerçekten çok uzun zamanda birikmesi gerekir. Farelerde vucutda birikim yapmadığı da biliniyor. Kimyasal adıda Potassium ferricyanide'dir. SDS belgesini kaynaklarda bulabilirsin. Diğeri de muhtemelen aynıdır.

3,302 görüntülenme

Kaynaklar

  1. merckmillipore. Product Safety Card. (17 Mart 2021). Alındığı Tarih: 17 Mart 2021. Alındığı Yer: merckmillipore | Arşiv Bağlantısı
  2. sigmaaldrich. Sds (Safety Data Sheet) Güvenlik Bilgi Kartı. (17 Mart 2021). Alındığı Tarih: 17 Mart 2021. Alındığı Yer: sigmaaldrich | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Bazen Kalbinize Bıçak Saplanmış Gibi Bir Ağrı Hissediyor musunuz?
Bazen Kalbinize Bıçak Saplanmış Gibi Bir Ağrı Hissediyor musunuz?
Bir Diyetin Zırva Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?
Bir Diyetin Zırva Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?
Yazın Cereyanda (Soğuk Hava Akıntısında) Kalmak Sizi Hasta Eder mi?
Yazın Cereyanda (Soğuk Hava Akıntısında) Kalmak Sizi Hasta Eder mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close