Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
4

Size göre ve genel olarak hayatın anlamı nedir?

483 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
5 Cevap
Cevap
Ecem Kaya
Ecem Kaya Sapien

Bence genel olarak hayatın anlamı yaşamaya çalışmak ve yaşadığı süre boyunca yaşadığı için mutlu olmaktır . Yaşamak için şimdilik elimizde çok kısa bir zaman var , bu nedenle hayatın anlamı yaşam mücadelesidir ama tabi yaşamak için çabaladıktan sonra da bunun bizi tatmin edeceğini düşünmüyorum (ki insan zor tatmin olan bir canlı o başka bir konu) , yani yaşamın diğer anlamı da yaşadığımız süre boyunca tatmin olmaktır . Ha tabi bir de Dünya'ya hatta Cosmos'a iz bırakmak da yaşamanın bir diğer anlamı ve amacıdır .Bunlar bence hayatın anlamı .

260 görüntülenme
0
  • Raporla
Cevap
Ahmed İsmail
Ahmed İsmail duSunen adam

[1]

Hayatin anlamini anlamak icin felsefe ile icten bagli olman gerektir.

Bu Reklamı Kapat

Ortalama bir insanin sormadigi sorulari kendine sorman gerektir.

Bu yukledigim kaynak benim yaptigim felsefe metodumdur ve onun sayesinde cogu sorularimin cevabini veriorum.

101 görüntülenme

Kaynaklar

  1. ImgBB. 278718213-5169143396470563-6264785867509877936-N. Alındığı Yer: ImgBB | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Cevap
Sedat Tüfekci
Sedat Tüfekci Öğrenci

Öldüğün zaman fiziksel bedeninin bir sonucu olan bilincin de onunla beraber yok olacak. Yaşamış olduğunu hatırlamayacak olmanı bir kenara bırak, varlığını tamamen kaybedeceksin. Biliyorum çünkü yaklaşık 13.5 milyar yıl bu durumu deneyimledim. Bu bakımdan hayat uyandığın zaman gördüğünü hatırlamayacağın bir rüyayı yaşamaya benziyor. Nasıl ki bu tür bir rüyada verdiğin hiçbir kararın hiçbir anlamı yoktur, hayat da öyledir. Zengin veya fakir, iyi veya kötü, başarılı veya başarısız olmuşsun hiçbir anlamı yok, taş çatlasın 60 sene sonra bu hayatı hiç yaşamamış olacaksın. Bu hayat; içerisindeki her şeyle birlikte ki bu her şeye ahlaki iyi ve kötü eylemler, gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak ve uygarlığı bir adım öteye taşımak gibi büyük anlam yüklediğimiz şeyler de dahil, tamamen anlamsız.

0
  • Raporla
Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar Bilim ve felsefe okuru

Bilincinde her ne anlam varsa yaşama ve var olmaya dair bunu evren var etti. Bu nedenle bilincini ortaya çıkaran ve sana bilgiyi öğreten evren kökeninde bilgi temelli bir varlıktır. Aksi halde ne bilincin ne de bilincindeki bilgi açığa çıkamazdı. Evren kendisinde olmayan bir özelliği ortaya çıkaramaz. Bu parça bütün safsatası değildir. Bilincin evrenden yalıtık değil ve onu evren ortaya çıkardı. Enerjinin (madde de diyebilirsin ama madde zaten enerjiden oluşur) belli bir forma girmesi ile bilinç denilen olgu ortaya çıktı. Ve bu ortaya çıkış tamamen evrenin dokusundan kaynaklı ve dokusuna dahil bir organizasyon. Bilinc deneyiminin evrenden ayrı bağımsız olduğunu sananlar çok büyük yanılgı içindedirler. Evren bilinçli gözlemciler için var olmuştur ve tutarlı yapıda olması da bunu çok açık ortaya koyar. Evrenin tutarlı olmasını beklemek için elimizde hiç bir neden yok. Bu sadece bizim beklentimiz ve bu beklentiyi evrende görüyoruz. Bu nedenle evren bilinci ortaya bilince göre çıkarmıştır. Bu nedenle bilincinin yok olmama olasılığı çok ciddi bir olasılık. Nedeni dediğim gibi evren ve bilinç arasındaki sıkı bağlantı ve ilişki. Bu nedenle hayata verdiğin anlamların mutlaka bir karşılığı olacak eğer bilincini ve onun ürettiği anlamları dediğim şekilde evrenin zaten kendisi ortaya çıkarıyorsa. Bu nedenle hayata yüklediğin anlamlar evrensel bilinç için yok olmayacak ve bu doğruysa yeni bir varoluşta seninle birlikte olacaktır. Evreni ortaya bilinç çıkardı ise o zaman bilinçsel bütünlüğümuz yok olmayacaktır. Çünkü sahip olduğun bilincin (ve onun ortaya evren sayesinde çıkardığı anlamlar ve bilinç deneyimi) doğal bir şekilde o sonsuz bilincin bir parçası olmak durumunda ki ancak bu şekilde evren bilinci bünyesinde ortaya çıkarabilir. Bilinç ve onda ortaya çıkan bilgi ve bilme yeteneği tamamen evrene dahildir. Ayrı yada bağımsız bir olgu değildir. Örneğin zihninde gördüğün hayaller (imgeler)evrenden bağımsız yada ayrı değildir. Bu hayaller de evrenin bünyesine dahil ve onun dokusunda ortaya çıkan olgulardır. Hayal (imge) ayrı evren ayrı bir durum yok. Evrenin lokal bir yerinde bu imgeleme var oluyor biyolojik bir varlığın bedeni ile. Bu imgeleme tamamen evrenin dokusuna dahil ortaya çıkıyor.

411 görüntülenme
0
  • Raporla
Cevap
Barış Atalay
Barış Atalay Felsefe ve bilim meraklısı

Net bir cevabı olmamakla beraber hayatı bir yolculuk olarak ele alırsan yolculuk sırasında yaşadıkların sana hayatın senin için anlamı konusunda bir ipucu verebilir. Bu konuya farklı bakış açılarından da yaklaşabilirsin. Biyolojik veya psikolojik ya da her ikisini de ele alarak kendince bir anlam çıkarabilirsin. Basitçe, psikolojik olarak hayatta kalmak ve acıdan uzak durmak temel amaç olarak alınırsa, huzur ve mutluluk içerisinde anılar biriktirmek olabilir. Biyolojik açıdan, insan türünün devamlılığı ve buna bağlı olarak hayatta kalmak için verilen bir mücadele de hayatın anlamı olarak nitelendirilebilir.

0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et