Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
2

Sizce okullarla din kültürü dersi verilmesi doğru mudur? Bu derste çoğunlukla İslam'ın anlatılması hakkında ne düşünüyorsunuz?

571 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin
902K UP
Öğrenci-Okur

Popüler olmayan bir görüş olduğunu düşünsem de "din kültürü" dersi bir kültür eğitimi olarak kaldığı ve ileride kişinin seçeceği (ileri seviye) bir din eğitimi dersine geçilmediği sürece tıpkı tarih dersi gibi varsayılan olarak olarak öğretilebilir.

Tartışmalarda çoğunlukla işin "din" kısmına odaklanıldığından ve din, kişinin kendi seçtiği bir şey olduğundan din konusunda dersin zorunlu tutulması veya çoğunlukla İslam anlatılması yanlış olarak karşılanabiliyor. Eğer ileri düzey bir dini eğitimden bahsediyorsak bu itiraz doğru. Kişi dinini kendisi seçer, bunun ileri düzey dersini almayı da kendi seçmeli.

Tüm Reklamları Kapat

Anlaşılması gereken, içine doğduğumuz "kültürü" bizim seçmememiz. "Din kültürü" dersi, adı üstünde içinde bulunulan toplumun dini kültürünü işler. Şu anda içinde bulunduğumuz kültür ağırlıkta olmak üzere (Bu ağırlıklı olarak İslam olabilir çünkü yüzyıllar boyunca ve güncel olarak dini kültür bu bağlamda şekillenmiş.) kültürlerin anlatılması gerekiyor. Bunu "Hayat Bilgisi" dersinin daha ileri bir versiyonu, Tarih dersinin daha kültürel ve dini bir kolu gibi düşünebilirsiniz.

Devletin bu düzeyde temel eğitim vermesi ve isteğe bağlı olarak ileri düzey eğitim verebilmesi hem içinde bulunduğunuz kültürü iyi öğrenmenizi sağlar hem de birçok çocuğu ve aileyi tarikatların eline düşmekten korur.

Tüm Reklamları Kapat

Eğer ki bir öğretmen din kültürü dersini suistimal ediyor, ileri düzey dini eğitime çevirmeye çalışıp o dersi kendi dininin propagandasını yapmak için kullanıyor, sizi bir din seçmeye yönlendirmeye çalışıyorsa onu şikayet etmelisiniz. Bu özel sorunlarla ilgilenmediği, kimse hakkını arayıp bir adım atmadığı sürece bu özel sorunlar, genelleşmeye başlar ve o sorunu dersin kendisine yönelik bir sorun gibi görmeye başlarsınız. Ama sorun dersin kendisinde değil, bu dersi suistimal edenlerde.

Bu yüzden bu dersin kaldırılmasını istemekten ziyade, asıl amacına yönelik düzenlenmesini istemek hem içinde bulunduğunuz toplumun kültürünü anlamanızı sağlar hem de başka aileleri tarikatlardan korur.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
akin kaczynski
akin kaczynski
3,657 UP
Öğrenci

11. sınıf ders kitaplarında başka dinler ve görüşler hakkında bilgi verilmeye başlanıyor.

Ben zorunlu eğitime bile karşı olan birisiyim, zorunlu din dersi başlı başına saçmalık iken sadece İslamiyet öğrenmemiz daha saçma bir şey.

Tüm Reklamları Kapat

1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
eymen ismailoğlu
10. sınıfım

Açıkçası bence din kültürü dersinde tüm dinlerin temeli anlatılmalıdır sadece islamın anlatılması doğru değildir sadece dinde değil aynı şekilde ahlakında temel unsurları anlatılmalıdır ve bence zorunlu bir ders olmaması çok daha doğru olacaktır (Zaten bence çoğu ders zorunlu olmamalıdır.)

1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Plastik Problemimizi Bakterilerle Çözebilir miyiz?
Gözyaşı Ne İşe Yarar?
Gözyaşı Ne İşe Yarar?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zırvasız Bilim: Deprem Tahmini? Uzaylılardan Sinyal? Aspartam ve Kanser?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zaman Oku: Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close